חדשות

תוצאות מבטיחות לתוספת Lamotrigine לטיפול ב-Quetiapine להקלה על דיכאון דו-קוטבי (Lancet Psychiatry)

02/01/2016

 

בהשוואה לטיפול ב-Quetiapine בלבד, הוספת Lamotrigine (למיקטל) לטיפול ב-Quetiapine (סרוקוואל) עשויה לשיפור את התוצאות בחולים עם דיכאון דו-קוטבי. עם זאת, תוספת של חומצה פולית עשויה להפחית את הערך המוסף של Lamotrigine, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Lancet Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Lamotrigine הינה תרופה נפוצה בשימוש לטיפול באפילפסיה וכעת מאושרת בארצות הברית ואירופה למניעת הישנות בחולים עם הפרעה ביפולארית מסוג I עם תסמיני דיכאון בולטים. במחקר CEQUEL הם ביקשו לבחון אם טיפול משולב ב-Quetiapine ו-Lamotrigine מוביל לתוצאות טובות יותר בתסמיני דיכאון במהלך 12 שבועות, בהשוואה לטיפול ב-Quetiapine בלבד בחולים עם דיכאון דו-קוטבי.

 

מדגם המחקר כלל 202 משתתפים בגילאי 16 שנים ומעלה, שאובחנו עם הפרעה דו-קוטבית מסוג I או מסוג II, ונדרשו לטיפול חדש להקלה על אירועי דיכאון.

 

לאחר שלב הרצה בן 7-14 ימים במהלכם טופלו ב-Quetiapine, החולים חולקו באקראי לתוספת טיפול ב-Lamotrigine (25 מ"ג ליום ועליה הדרגתית עד 200 מ"ג ליום) או פלסבו. החולים שלא נטלו חומצה פולית וללא התוויות נגד לטיפול, חולקו באקראי לתוספת חומצה פולית במינון 500 מיקרוגרם ליום או פלסבו.

 

התועלת של תוספת Lamotrigine ל-Quetiapine באה לידי ביטוי לאחר שלושה חודשים, כאשר הההבדל הממוצע במדדים הכוללים בסולם QIDS-SR16 (Quick Inventory of Depressive Symptomatology–Self Report Version) בחולים שטופלו ב-Lamotrigine , בהשוואה למטופלים בפלסבו, עמד על 1.73-. השיפור נותר למשך שנה אחת.

 

באשר לחומצה פולית, לא נמצא כי זו עדיפה על פלסבו בהפחתת תסמיני דיכאון, וזוהתה אינטראקציה מובהקת בין Lamotrigine וחומצה פולית, כך שההשפעה האדטיבית של Lamotrigine על Quetiapine הייתה נמוכה בנוכחות חומצה פולית.

 

מממצאים אלו עולה כי תוספת Lamotrigine לטיפול ב-Quetiapine הינה אפשרות יעילה, הנסבלת היטב בחולים רבים עם דיכאון דו-קוטבי.

 

 

Lancet Psychiatry. Published online December 10, 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני