חדשות

שימוש במריחואנה סינטטית קשור לדימום תת עכבישי (Neurology)

01/10/2015

מאת מערכת אי-מד

דיווחים על דימום תת עכבישי (SAH) בצעירים שהשתמשו במריחואנה סינטטית מצביעים על תופעת לוואי חדשה של מוצרי כימיים מועשרי קנאביס סינטטי .  

שני מקרים כאלה דווחו ב-29 בספטמבר ב- Neurology שהופיעו לא בשל למפרצת או עיוות ווסקולרי במוח ושניהם כללו עווית עורקית. 

המחברים מציינים שמריחואנה סינטטית נמצאה קשורה לשבץ איסכמי כמו גם להתקפי לב והתקפים אך זהו הדיווח הראשון לקשר לדימום תוך מוחי והוא מעורר דאגה רבה. לדעת החוקרים יש מקום לשקול אפשרות זו במצבי חירום כסיבה אפשרית להפרעות בסטטוס מנטלי, שבץ או התקף בצעירים.

החוקרים מציינים כי בשנים האחרונות אנלוגים של מריחואנה הפכו להיות פופולאריים בין צרכני סמים שחיפשו דרך זולה וחוקית להשגת את אפקט ה- ''high''' . אלה ניתנים להשגה בארה''ב גם בתחנות דלק ומרכולים כשהם ממותגים כתערובת צמחים, מרענני אוויר או קטורת שאותם המשתמשים יכולים לעשן .

חלק מחומרים אלה הוגדרו כלא חוקיים ע''י רשות הסמים האמריקאית אך פיתוחים חדשים ''עקפו'' ההגדרות ונמכרים כביכול כחוק.

המקרה הראשון שתואר במאמר הוא של אדם בן 31 שסבל מהתקף כללי בבית לאחר עישון תערובת כזו. סריקה מוחית באמצעות CT הראתה המטומות מרובות ושטפי דם דו צדדיים תת עכבישיים קדמיים. אנגיוגרפיה תת דיגיטלית (DSA) הראתה איזורים מרובים של הצרות כלי דם בעורקים המוחיים האמצעיים והשמאליים אשר עלולים לגרום לשבץ.

המריחואנה הסינטטית שבה השתמש צעיר זה (נקראת ''קוף משוגע'') נשלחה לרשות הפדרלית לסמים (DEA) לבדיקה שם נמצא שהיא מכילה XLR-11 , כמיקל שקשור לאי ספיקה כלייתית חמורה ולתופעות לוואי קשות  נוספות, ולכן ייתכן שזה הגורם להיצרות הקשה של כלי הדם שהפכה לדימום.

המקרה השני היה של אישה בת 25 שחוותה התקף לאחר עישון של מריחואנה סינטטית ולא סינטטית במסיבה. סריקת ה-CT שלה הראתה דימום תת עכבישי מפושט. הדמיות נוספות הראו שבץ איסכמי אקוטי דו צדדי בחצי הכדור הקורטיקלי ובמוח הקטן. גם אצלה נמצאו הצירויות קשות של כלי הדם.  במקרה זה לא היה ברור אילו כימיקלים היו בסמים שצרכה.

המחברים מדגישים כי בשני המקרים מפרצת ועיוות של העורקים נשללו. 

המחברים קוראים לשיתוף פעולה עם כוחות החוק בכדי להוציא חומרים אלה משימוש.

במאמר מערכת מדגיש המחבר את החשיבות של בירור השימוש במריחואנה סינטטית במקרים מחשידים כאלה.  כמו כן הוא מציין את החשיבות של הדמיית CT או MRI ושימוש אפילו ב-DSA כאשר לא נמצאה סיבה אחרת לשבץ.

Neurology. 2015;85:1177-1179. Abstract Comment

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני