חדשות

הערכת תוצאות טיפול Andexanet Alfa מול 4F-PCC במקרים של דמם תוך-גולגולתי על-רקע קסרלטו ואליקוויס (J Thromb Haemost)

27/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Thrombosis and Haemostasis מדווחים חוקרים מבוסטון על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שיעורי גבוהים יותר של המוסטאזיס טוב או מצוין ומדד GOS (Glasgow Outcome Score) של מעל 3 נקודות בעת השחרור מבית החולים והיארעות גבוהה יותר של תרומבוזיס בחולים שטופלו ב-Andexanet Alfa, בהשוואה לאלו שקיבלו 4F-PCC (4 Factor Prothrombin Complex Concentrate) להסגת פעילות מעכב פומי של פקטור Xa.  עם זאת, בקרב מטופלים ב-4F-PCC תועדו מדדי GCS (Glasgow Coma Scale) ונפח דימום תוך-גולגולתי נמוכים יותר טרם הטיפול.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את תוצאות הטיפול ב-Andexanet Alfa או 4F-PCC במקרים של דימום תוך-גולגולתי על-רקע מעכב פקטור Xa. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי, שכלל מקרים של דימום תוך-גולגולתי על-רקע טיפול ב-Rivaroxaban (קסרלטו) או Apixaban (אליקוויס) בין השנים 2016-2019, אשר טופלו ב-Andexanet Alfa או 4F-PCC. הם בחנו את שיעורי המוסטאזיס טוב או מצויין, מצב תפקודי טוב (מדד GOS של מעל 3 נקודות) בעת השחרור מבית החולים והיארעות תרומבוזיס בתוך 30 ימים.

 

מדגם המחקר כלל 18 חולים שטופלו ב-Andexanet Alfa ו-11 חולים שטופלו ב-4F-PCC. המוסטאזיס טוב או מצוין תועד ב-88.9% מהמטופלים ב-Andexanet Alfa וב-60% מהמטופלים ב-4F-PCC. תוצאו תפקודיות טובות בעת השחרור מבית החולים תועדו ב-55.6% מהמטופלים ב-Andexanet Alfa וב-9.1% מהמטופלים ב-4F-PCC.

 

חציון מרווח הזמן בין ההוראה ועד המתן עמד על 1.1 שעות, בהשוואה ל-0.5 שעות בקבוצת הטיפול ב-Andexanet Alfa ו-4F-PCC, בהתאמה. חציון עלות הטיפול ב-Andexanet Alfa עמד על 29,970 דולרים למטופל, בהשוואה לחציון עלות של 6,925 דולרים למטופל עם 4F-PCC.

 

ממצאי המחקר מעידים על שיעורים גבוהים יותר של המוסטאזיס טוב או מצוין ומדד GOS של מעל 3 נקודות בעת השחרור מבית החולים, עם היארעות גבוהה יותר של תרומבוזיס בחולים שטופלו ב-Andexanet Alfa, בהשוואה ל-4F-PCC להסגת פעילות מעכב פומי של פקטור Xa.

 

J Thromb Haemost. 2020;18(7):1637-1647

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני