חדשות

דימומים ממערכת העיכול מלווים בפרוגנוזה גרועה יותר של חולים מאושפזים עם COVID-19 (מתוך J Intern Med)

24/12/2020

 

דימומים ממערכת העיכול תועד ב-3% מהחולים המאושפזים עם COVID-19 ואלו מהווים גורם פרוגנוסטי שלילי משמעותי ומלווים בעליה משמעותית בסיכון לתמותת חולים אלו, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החקורים כי דימומים ממערכת העיכול תועדו בחולים מאושפזים עם COVID-19. לאחרונה, דווח כי טיפול בנוגדי-קרישה הפחית את הסיכון לתמותה, אך לא ברור אם הטיפול תורם לעליה בסיכון לדימום ממערכת העיכול.

 

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון גורמי סיכון לדימום ממערכת העיכול  בחולים עם COVID-19 ולקבוע אם ישנם הבדלים בשיעורי התמותה בין חולים מאושפזים עם COVID-19 עם דימום ממערכת העיכול ואלו ללא דימום דומה.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת מותאם שהתבסס על נתוני חולים מאזור ניו יורק, אשר אושפזו בין 1 במרץ ועד 27 באפריל. לחולים עם אבחנה של COVID-19 ודימום ממערכת העיכול הותאמו חולים עם COVID-19 ללא דימום ממערכת העיכול על-פי מחלות רקע, נתונים דמוגרפיים, גורמי סיכון לדימום ממערכת העיכול ומשך האשפוז.

 

מבין 11,158 חולים שאושפזו עם COVID-19, 314 חולים אובחנו עם זיהום ממערכת העיכול. שיעורי הימצאות אירועי דמם ממערכת העיכול עמדו על 3%.

 

החוקרים לא זיהו גורמי סיכון לדימום ממערכת העיכול באוכלוסיה זו. השימוש בנוגדי-קרישה או נוגדי-טסיות לא לווה בסיכון מוגבר לדימום ממערכת העיכול בחולים עם COVID-19. בחולים אשר פיתחו דימום ממערכת העיכול במהלך האשפוז תועד סיכון מוגבר לתמותה תועדה עליה של 58% בסיכון לתמותה באשפוז (יחס סיכויים של 1.58, p=0.02).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השימוש בנוגדי-קרישה או נוגדי-טסיות אינו מהווה גורם סיכון לדימום ממערכת העיכול בחולים מאושפזים עם COVID-19. בחולים בהם תועד דימום ממערכת העיכול במהלך האשפוז נרשמה עליה משמעותית בסיכון לתמותה.

 

J Intern Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני