חדשות

פרוטוקול חדש עשוי להפחית את השימוש באופיואידים לאחר ניתוח בריאטרי (מתוך כנס ה-ASMBS)

13/06/2021

 

מאות מרכזים לניתוחים בריאטריים הצליחו ליישם בהצלחה את פרוטוקול BSTOP (Bariatric Surgery Targeting Opioid Prescribing) ולהפחית את היקף המרשמים לטיפול באופיואידים במהלך ניתוח, לאחר-ניתוח ולאחר השחרור לביתם, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Metabolic and Bariatric Surgery.

 

מניתוח ביניים של הנתונים מ-310 מרכזים בריאטריים שלקחו חלק בתכנית MBSAQIP (Metabolic and Bariatric Surgery Accreditation and Quality Improvement Program),היקף הטיפול באופיואידים ירד בכל שלבי הטיפול.

 

הנתונים נאספו לאורך 3 חודשים בתחילת המחקר (בין תחילת אוקטובר ועד סוף דצמבר בשנת 2019), 3 חודשי פיילוט (בין תחילת ינואר ועד סוף מרץ בשנת 2020) ושלב יישום (בין תחילת אפריל בשנת 2020 ועד סוף מרץ בשנת 2021).

 

המרכיבים העיקריים של הפרוטוקול כללו משככי כאבים שאינם אופיואידים לפני, במהלך ולאחר הניתוח הבריאטרי ושימוש בחסם TAP (Transversus Abdominus Plane) תוך-ניתוחי. המרכזים קיבלו רשימה של משככי כאבים שאינם אופיואידים לאיזון כאב בתר-ניתוחי וסרטון הדרכה שהדגים כיצד לבצע חסם TAP לפרוסקופי, המוביל לשיכוך כאבים יעיל וממושך לדופן הבטן ומפחית את הצורך במשככי כאבים אופיואידים.

 

מדובר בממצא חשוב מאחר ולפי ההערכות, 6% מהחולים שלא קיבלו בעבר טיפול באופיואידים ועברו ניתוח בריאטרי ו-14% מהחולים לאחר ניתוח בריאטרי מפתחים תלות כרונית באופיואידים לאחר ניתוח.

 

מתוצאות מוקדמות של פרוטוקול BSTOP עולה כי יישום הפרוטוקול הפחית או ביטל לחלוטין את השימוש במשככי כאבים אופיואידים לאחר ניתוח בריאטרי, תוך שמירה על שביעות רצון גבוהה של המטופלים.

 

יתרה מזאת, הפחתת השימוש לרעה באופיואידים לאחר ניתוח בריאטרי עשויה להציל יותר חיים מאשר מניעת הסיבוכים הנפוצים ביותר לאחר-ניתוח .

 

החוקרים מצאו כי ישנה הזדמנות אדירה למנתחים בריאטרים להפחית משמעותית את היקף השימוש באופיואידים לאחר ניתוח בריאטרי. גם לאחר יישום הפרוטוקול, היקף הטיפול במורפין בעת השחרור, היה גבוה כפליים בהשוואה לשימוש במורפין במהלך האשפוז. טיפול באופיואידים בעת השחרור מבית החולים ניתן ל-43% מהחולים שלא נטלו טיפול זה באשפוז.

 

מהנתונים עולה כי יישום פרוטוקול BSTOP הוביל לשיפור בשמונה מבין תשעה מדדי איכות, המדד היחיד אשר לא השתפר היה שימוש באופיואידים 30 ימים לאחר הניתוח, אשר היה נמוך בתחילת המחקר ונותר נמוך אך עלה משמעותית.

 

ניתוח הנתונים המלאים יהיה זמין לאחר סגירת הנתונים בסוף חודש יוני השנה.

 

מתוך כנס ה-ASMBS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני