חדשות

רוב תסמיני השרירים שנקשרים לסטטינים קשורים דווקא לציפייה לתופעות אלו (JACC)

21/09/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שפורסם ב-Journal of the American College of Cardiology הראה כי מטופלים רבים מאשימים את הסטטינים שהחלו לנטול בתסמינים הקשורים לשרירים, כגון התכווצויות, כאבים ואי נוחות, אך בדרך כלל הם אינם נגרמים עקב התרופה, אלא עקב הציפייה לתופעות לוואי אלה. "המחקר מציע כי עיקר תופעות הלוואי הבלתי נסבלות הקשורות לסטטינים נובעות מעצם נטילת הכדור, ולא מהטיפול עצמו", מסכם מאמר מערכת נלווה למחקר. "המחקר גם מוכיח כי ניסוי בלתי פורמלי של עצירה ונטילה מחדש של סטטין להערכת הסימפטומים וחזרתם ללא שימוש בפלסבו עלול להוביל להסקת מסקנה שגויה באשר לסימפטומים המיוחסים לסטטין. חוסר סבילות לסטטינים מצדיק בדיקה משמעותית, מכיוון שהוא פוגע ברמת הטיפול במספר רב מאוד של חולים ברחבי העולם ומשאיר אותם פגיעים לאירועי מחלות לב וכלי דם טרשתיים", הוסיף.

המחקר כלל 35 גברים ו-25 נשים שנטלו אטורבסטטין 20 מ"ג ליום, תרופת פלצבו תואמת, או אף אחת מהן, אשר ניתנו במשך חודש באופן משתנה למשך 12 חודשים באופן אקראי, תוך סמיות כפולה, כך שכל אחד משלושת המשטרים ניתן למשך סה"כ 4 חודשים. החולים, ש-77% מהם נטלו  סטטינים למניעה ראשונית ולכולם הייתה היסטוריה של הפסקת התרופות עקב תופעות לוואי, תיעדו את חומרת תופעת הלוואי באפליקציה על ידי מתן "ציון סימפטומים" הנע בין 0 עד 100. ציון הסימפטומים עמד על ממוצע של 8.0 בחודשים שבהם לא נלקחה טבליה, אך היה גבוה בהרבה בחודשים אחרים: 15.4 בחודשי הפלסבו ו-16.3 בחודשים בהם נלקח אטורבסטטין. הציון ללא התרופה היה נמוך משמעותית (P <.001) משני הציונים האחרים, שבעצמם לא היו שונים זה מזה באופן מובהק.

החוקרים חישבו "יחס נוסיבו" כולל של 0.90 למחקר, המוגדר כהבדל בין עוצמת הסימפטומים עם פלסבו וללא אף כדור, מחולק בהבדל בין עוצמת הסימפטומים באטורבסטטין וללא אף כדור. המשמעות היא שהמחברים טוענים כי 90% מעומס הסימפטומים שחשים מטופלים המקבלים אטורבסטטין הורגש גם בכדור הפלצבו וניתן לייחס אותו לאפקט הנוסיבו.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני