חדשות

הטיפול ב-SRS כקו ראשון לגרורות במח חולי סרטן ריאות מסוג תאים קטנים אינו נחות מבחינת הישרדות בהשוואה ל-WBRT (מתוך JAMA Oncology)

13/06/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

 

מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר ב-JAMA Oncology מצא כי בחולים עם סרטן ריאות מסוג small cell עם גרורות במוח שקיבלו טיפול סטריאוטקטי רדיון-כירורגי (SRS) בלעדי, לא הייתה ירידה במשך ההישרדות הכללית במטופלים בהשוואה לטיפול הסטנדרטים ברדיותרפיה לכל המח (WBRT). לדברי החוקרים, המשמעות של הממצאים הללו היא שהטיפול ב-SRS לבדו יכול להוות חלופה לטיפול הסטנדרטי בחולים עם סרטן ריאות small cell. בקרב 710 מטופלים שקיבלו SRS, נרשמה הישרדות כללית (OS) של 8.5 חודשים וזמן חציוני עד להתקדמות המחלה במערכת העצבים המרכזית של 8.1 חודשים.

 

לדברי החוקרים, הטיפול הסטדרנטי היה ונותר WBRT- whole-brain radiotherapy לגרורות במח בחולים עם סרטן ריאות  מסוג small cell. החוקרים רצו לאפיין ולהשוות את ממצאי הטיפול בחולים שקיבלו -SRS בלבד, ללא היסטוריה של WBRT , וזאת בהשוואה לחולים המקבלים WBRT.

מחקר העוקבה, המכונה FIRE-SCLC , ראשי תיבות של First-line Radiosurgery for Small-Cell Lung Cance נערך ב-28 מרכזים בהם נרשמו ונבחנו ממצאים מזרוע מחקר אחת. החוקרים השוו את הנתונים הללו למידע אודות ממצאים בעוקבת טיפול ב-WBRT כטיפול קו ראשון.

 

החוקרים התמקדו בהישרדות הכללית, בזמן עד להתפתחות המחלה במערכת העצבים המרכזית (TTCP או time to central nervous system progression) והישרדות  ללא התפתחות של המחלה במערכת העצבים המרכזית (PFS או progression-free survival ב-CNS), לאחר טיפול ב-SRS ובהשוואה ל-WBRT.  נמצא כי החולים שקיבלו SRS בין 1994-2018 הציגו הישרדות כללית חציונית של 8.5 חודשים, עם TTCP חציונית של 8.1 חודשים ו-PFS במערכת העצבים המרכזית, של 5 חודשים. כאשר ריבדו החוקרים את הנתונים הללו לפי מספר הגרורות במח, הם מצאו כי ההישרדות הכללית היתה 11 חודשים עבור גרורה אחת, 8.7 חודשים עבור שתי גרורות, ושמונה חודשים עבור 5-10 גרורות. ההישרדות הכללית ירדה לחמישה חודשים וחצי בחולים עם למעלה מ-11 גרורות.

בהשוואה בין SRS ל-WBRT, הטיפול הסטנדרטי נקשר לשיפור ב-TTCP (יחס הסיכונים עמד על 0.38 עם 95% CI בטווח 0.26-0.55 וערך P היה נמוך מ-0.001), אך לא הראה שיפור בהישרדות הכללית במטופלים (הנתון החציוני עמד על 6.5 חודשים (עם CI 95% ו-5.5-8.0) עבור  SRS לעומת 5.2 חודשים  (95% CI ו- 4.4-6.7) עבור WBRT. החוקרים מצאו כי עבור PFS במערכת העצבים המרכזית, הטיפול ב-SRS הראה נתון חציוני של 4 חודשים, לעומת 3.8 חודשים עבור WBRT. השוואה שערכו החוקרים בין הטיפולים עם התאמה לגרורות מחוץ לגולגולת, הראתה תוצאות דומות.

 

החוקרים מסכמים כי הטיפול ב-SRS שניתן ללא WBRT, על אף TTCP קצר יותר לא הביא לירידה בהשרדות הכללית, נתונים שעולים בקנה אחד עם ממצאי מטיפולי SRS במקרים אחרים, בהם הטיפול הזה כבר מבוסס וממוסד

 

למחקר ב-JAMA Oncology

JAMA Oncol. Published online June 4, 2020. doi:10.1001/jamaoncol.2020.1271

למאמר מערכת בנושא באותו גליון הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני