חדשות

התועלת של קרינה סטריאוטקטית בחולים צעירים ומבוגרים עם גרורות מוחיות (Lung Cancer)

23/09/2020

 

מתוצאות מחקר חדש מיפן עולה כי לקרינה סטריאוטקטית תועלת דומה על ההישרדות הכוללת בחולים מעל ומתחת לגיל 75 שנים עם גרורות מוחיות של סרטן ריאות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Lung Cancer.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קרינה סטריאוטקטית הינה טיפול נפוץ בחולים עם סרטן ריאות וגרורות מוחיות. עם זאת, אין מידע רב אודות תוצאות טיפול זה בחולים בגילאי 75 שנים ומעלה.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 2,915 חולים בגילאי 65 שנים ומעלה עם סרטן ריאות, אשר קיבלו טיפול בקרינה סטריאוטקטית בשל גרורות מוחיות, במטרה להשוות את התוצאות בין אלו בגילאי 65-74 שנים ואלו בגילאי 75 שנים ומעלה.

 

חציון ההישרדות לאחר קרינה סטריאוטקטית עמד על 9.0 חודשים בחולים עם NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) ועל 7.2 חודשים באלו עם SCLC (Small Cell Lung Cancer).

 

בקרב חולים עם NSCLC, חציון משך ההישרדות לאחר קרינה סטריאוטקטית היה קצר יותר משמעותית באלו בגילאי 75 שנים ומעלה, בהשוואה לאלו בגילאי 65-74 שנים (9.0 חודשים לעומת 10.2 חודשים, בהתאמה).

 

מנגד, חציון משך ההישרדות לאחר קרינה סטריאוטקטית בקרב חולים עם SCLC לא היה שונה משמעותית בין חולים מבוגרים וצעירים (7.2 לעומת 8.7 חודשים, בהתאמה).

 

בקרב חולים עם NSCLC, שיעורי היארעות תמותה נוירולוגית, הידרדרות נוירולוגית, הישנות מקומית, קרינה סטריאוטקטית חוזרת וטיפול הצלה בקרינה לכל המוח היו נמוכים משמעותית בקרב החולים המבוגרים יותר. בקרב חולים עם SCLC, רק היארעות טיפול הצלה בקרינה לכל המוח הייתה נמוכה יותר משמעותית בקבוצת החולים המבוגרת יותר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים בגילאי 75 שנים ומעלה, אשר נבחרו בקפידה הם אינם מועמדים גרועים לקרינה סטריאוטקטית, בהשוואה לאלו בגילאי 65-74 שנים.

 

Lung Cancer, online August 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני