חדשות

טיפול ב-Lurasidone עשוי לשפר את שביעות הרצון ומערכות יחסים של חולים עם דיכאון ביפולארי (מתוך כנס NEI Congress)

07/11/2021

 

טיפול ב-Lurasidone מלווה בשיפור מובהק סטטיסטית באיכות החיים של חולים עם דיכאון ביפולארי, בהשוואה לפלסבו, כך עולה מתוצאות ניתוח פוסט-הוק שהוצגו במהלך כנס NEI Congress.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Lurasidone מיועד לשמש כטיפול מונותרפי במבוגרים וילדים עם אירועי דיכאון על-רקע הפרעה דו-קוטבית מסוג I וכתוספת טיפול עם ליתיום או Valproate במבוגרים עם אירועי דיכאון על-רקע הפרעה דו-קוטבית מסוג I.

 

במבוגרים עם דיכאון דו-קוטבי, Lurasidone לווה בשיפור באיכות החיים הבריאותית, כפי שנקבע לפי מדד Q-LES-Q-SF (Quality of Life, Enjoyment and Satisfaction – Short Form). עם זאת, ההשפעה של Lurasidone על מרכיבים פרטניים של מדד זה טרם נבחנה.

 

החוקרים ביקשו למצוא מענה לפער זה בניתוח פוסט-הוק של מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, שארך שישה שבועות ובחן את הבטיחות והיעילות של טיפול מונותרפי ב- Lurasidone בחולים עם דיכאון דו-קוטבי. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת Lurasidone במינון קבוע-גמיש (20 עד 60 מ"ג ביום או 80 עד 120 מ"ג ביום) או פלסבו. קריטריוני ההכללה כללו גילאי 18 עד 75 שנים, אבחנה של הפרעה דו-קוטבית מסוג I ואירוע דיכאון מג'ורי.

 

התוצא העיקרי היה מדד Q-LES-Q-SF, שאלון עצמי הכולל 16 שאלות אודות הנאה ושביעות רצון ממגוון תחומי חיים.

 

מדגם המחקר כלל 245 חולים בזרוע Lurasidone ו-124 משתתפים בזרוע הפלסבו. מהתוצאות עלה שיפור מובהק סטטיסטית באיכות החיים הבריאותית ב-13 מבין 16 מרכיבי שאלון Q-LES-Q-SF. החוקרים מציינים כי השיפורים המשמעותיים ביותר מתחילת המחקר עד לאחר 6 שבועות טיפול ב- Lurasidone אל מול פלסבו תועדו במדדים להערכת שביעות רצון מהחיים, מערכות יחסים חברתיות, תרופות, מערכות יחסים משפחתיות  ויכולת תפקוד יומיומי.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את ההשפעה של Lurasidone על איכות החיים הבריאותית מעבר לשישה חודשים.

 

מתוך כנס NEI Congress

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני