חדשות

רמות ויטמין A בחלב אם והקשר ליצירת מאגרים בכבד ועמידה ברמות המומלצות לצריכת ויטמין A בתינוקות יונקים שנולדו לפני המועד ובמועד (Arch Gynecol Obstet)

22/12/2016

מאת צוות MYMILK

מאמר שסקר את רמות ויטמין A  בחלב אם בנשים מניקות בברזיל. במחקר השתתפו 120 נשים מניקות, 40 אמהות לתינוקות שנולדו לפני המועד, ו-80 של תינוקות שנולדו במועד. דגימת החלב נאספה בסחיטה ידנית כ-2 שעות לאחר הנקת הבוקר.

 רמות הייחוס היו בהתאמה לרמות שקבע אירגון הבריאות העולמי, כאשר רמות של חסר בויטמין A (VAD) נקבעו כרמות מתחת ל1.05 מיקרומול/ליטר, ורמות של מעל 2.3 מיקרומול/ליטר כרמות ליצירת מאגרי כבד.

 המאמר מצביע על כך שרמות הרטינול בחלב אם מאמהות לתינוקות שנולדו במועד היה גבוה יותר מהרמות בחלב של אימהות לתינוקות שנולדו לפני הזמן, אולם בשניהם הרמות שאותרו היו נמוכות מההמלצות לצריכה היומית.

 VAD אותר ב20%- מהדגימות של חלב של תינוקות שנולדו במועד, וב-27.5% בתינוקות שנולדו לפני המועד. רק ב-40% מהחלבים לתינוקות במועד, ו22.5%- מהחלבים לתינוקות לפני המועד רמות הרטינול היו גבוהות מ-2.3 מילימול/ליטר.

מסקנת המאמר כי הנשים שנכללו במחקר לא סיפקו רמות מספקות של רטינול בחלב האם כדי לספק את הרמה הנדרשת ליצירת מאגרים בכבד בשני הקבוצות, ובמיוחד בתינוקות שנולדו לפני המועד.

המאמר מדגיש שיש לשקול את הצורך במקרים מסויימים בתיסוף של ויטמיןA  לאחר הלידה, ואף כאמצעי מניעתי כנגד VAD  בתינוקות.

הערה: רמות של רטינול בחלב אם חשובות לא רק במדינות מתפתחות. רטינול בחלב אם מושפע מתזונת האם. רמות הרטינול מועטות בחלב אם עלולה להופיע בנשים בתזונה טבעונית או אשר ממעטות לצרוך מזונות מן החי. לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, סיקור תזונתי של האם הם אחד מ-10 הצעדים לתמיכה באם המניקה.

Arch Gynecol Obstet. 2015 Feb;291(2):319-25. doi: 10.1007/s00404-014-3404-4. Epub 2014 Aug 14.

Vitamin A concentration in human milk and its relationship with liver reserve formation and compliance with the recommended daily intake of vitamin A in pre-term and term infants in exclusive breastfeeding.

Souza G1, Dolinsky M, Matos A, Chagas C, Ramalho A.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני