חדשות

הזנה באמצעות פורמולה בבית החולים מעלה את הסיכוי להפסקת הנקה מוקדמת (Pediatrics)

12/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב תינוקות יונקים אשר קיבלו פורמולה בבית החולים נרשמה עליה של למעלה מכפליים בסיכויי הפסקת הנקה במהלך השנה הראשונה, בהשוואה ליילודים אשר ניזונו מחלב אם בלבד.

 

החוקרים מסבירים כי להנקה יתרונות רפואיים ונוירו-התפתחותיים רבים, כאשר גם חשיפה קצרה לפורמולה עשויה להביא לשינוי ארוך טווח בהרכב המיקרוביום של היילוד ולעליה בסיכון לאלרגיה בגיל שנתיים.

 

במחקרם בחנו החוקרים את הנתונים אודות יילודים שלקחו חלק בתכנית Minnesota Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants, and Children. החוקרים התאימו בין יילודים שקיבלו פורמולה ובין אלו שניזונו מחלב אם בלבד (5,310 משתתפים). בנוסף, השלימו החוקרים ניתוח נוסף של הנתונים אודות 4,836 משתתפים, אשר כלל תקנון להתוויות רפואיות לתוספים.

 

מהנתונים עולה כי הסיכון לגמילה מהנקה עלה עם הזמן. מהניתוח המתוקן עלה כי יחס הסיכון לאורך השנה הראשונה עמד על 6.1 (רווח בר-סמך 95% של 4.9-7.5), עם עליה ביחסי הסיכון עם הגיל כאשר בחודש הראשון תועד יחס סיכון של 4.1, רווח בר-סמך 95% של 3.5-4.7; לאחר 1-6 חודשים תועד יחס סיכון של 8.2 (רווח בר-סמך 95% של 5.6-12.1) ולאחר מעל 6 חודשים נרשם יחס סיכון של 14.6 (רווח בר-סמך 95% של 8.9-24.0).

 

מהניתוח השני עלה כי ביילודים שנחשפו לפורמולה במהלך האשפוז תועדה עליה של פי 2.5 בסיכון לגמילה מהנקה, בהשוואה ליילודים שניזונו מחלב אם בלבד (יחס סיכון של 2.5, רווח בר-סמך 95% של 1.9-3.4).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן פורמולה ליילודים במהלך האשפוז מלווה בגמילה מוקדמת יותר מהנקה, כאשר מתן פורמולה באשפוז לווה בעליה של פי 2.5 עד פי 6 בסיכון לגמילה מהנקה במהלך השנה הראשונה לאחר הלידה. הם קוראים לפתח גישות להפחתת מתן פורמולה במהלך האשפוז, כולל הדרכה של הנשים לפני הלידה כמו גם של אנשי הצוות הרפואי והרופאים.

 

Pediatrics 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני