חדשות

הערך המנבא של פרו-קלציטונין ו-hs-CRP בפגים עם זיהום חיידקי (Neonatology) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

12/07/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neonatology מדווחים חוקרים מיפן על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי פרו-קלציטונין הינו בעל ערך מנבא טוב יותר מ-hs-CRP (High-Sensitivity C-Reactive Protein) להערכת הופעה מוקדמת של זיהום חיידקי בפגים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי המהימנות של שימוש בפרו-קלציטונין ו-hs-CRP כסמנים אבחנתיים להופעה מוקדמת של זיהומים חיידקיים עדיין אינה מספקת בשל העליה הפיזיולוגית של סמנים אלו בשלב מוקדם של תקופת הינקות. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה הנשימתית של רמות פרו-קלציטונין ו-hs-CRP בדם ולקבוע א הערך המנבא שלהם לזיהומים חיידקיים במהלך 72 השעות הראשונות לחיים בפגים.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל פגים שסווגו לשלוש קבוצות: קבוצת ייחוס, כשל נשימתי אשר לא סביר כי נובע מזיהום ומקרה בו נקבעה אבחנה סבירה של זיהום חיידקי; רמות פרו-קלציטונין ו-hs-CRP בדם נבחנו בדמם של החולים. בעקבות זאת, אחוזון 95 ספציפי לגיל חושבו וחציון וערכי סף של פרו-קלציטונין ו-hs-CRP לחיזוי זיהום חיידקי בלידה ולאחר 7-18, 19-36 ו-37-72 שעות מהלידה. יתרה זאת, החוקרים השלימו הערכת מדד nSOFA (Neonatal Sequential Organ Failure Assessment) בתינוקות בעלי משקל לידה נמוך מאוד.

 

מהנתונים עולה כי לכשל נשימתי הייתה השפעה על רמות פרו-קלציטונין בדם. החוקרים זיהו הבדל משמעותי בחציון רמות פרו-קלציטונין ו-hs-CRP בשלוש הקבוצות בכל נקודת זמן. הרגישות של פרו-קלציטונין לחיזוי זיהום חיידקי הייתה מעט גבוהה יותר מזו של hs-CRP בכל נקודת זמן במהלך 72 השעות הראשונות לחיים.

 

מהנתונים עולה כי לא תועדו הבדלים ברמות פרו-קלציטונין ו-hs-CRP בין תינוקות עם מדד nSOFA של מעל 4 נקודות ואלו מדדי nSOFA של עד 4 נקודות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי פרו-קלציטונין טוב יותר מ-hs-CRP בניבוי הופעה מוקדמת של זיהומים חיידקיים בפגים.

 

Neonatology 2021;118:28–36

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

ממחקר זה עולה כי לרמות פרוקלציטונין ערך מנבא טוב יותר לגבי זיהום מוקדם מל-CRP בפגים קטנים. למרות זאת רבים מאיתנו משתמשים ברמות CRP כמדד לגבי החלטה לטיפול אנטיביוטי בפגים הקטנים. מעבודות קודמות ברור כי לא ל-CRP ולא לפרוקלציטונין יכולת לגלות ילוד מזוהם, כל שכן פג עם זיהום. עדיין אין תחליף לקליניקה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני