מאמרי מערכת

קרדיו-אונקולוגיה – מקצוע בינתחומי חדש /מאמר אורח מאת ד''ר זאזא יעקבישוילי

27/01/2015

במרוצת השנים נוצר צורך לשים דגש על בריאות הלב וכלי דם של מטופלים אשר שרדו טיפולים בסרטן או כעת עוברים טיפולים למחלה זו. צורך זה נובע מנתונים שמראים שמחלת הסרטן היום  הופכת לרוב למחלה כרונית וטיפולים אשר מסלקים מצד אחד את התאים הממאירים מגופם של המטופלים (כימותרפיה שונה, טיפולים ביולוגים מכווני מטרה, טיפול קרינתי) אך עלולים לפגוע גם ברקמות בריאות, כמו בכלי דם ולב. פגיעה זו הופכת להיות גורם משמעותי לתחלואה ותמותה עקב הארכת תוחלת חיים של המטופלים. מחקרים מראים שסיבת המוות הראשונה חוץ מממאירות חוזרת הינה מחלת לב וכלי דם באוכלוסיית החולים ששרדו סרטן בילדות ובנשים אשר הבריאו מסרטן השד.

להשגת מטרת המניעה של מוות מסיבות לבביות בקרב אוכלוסייה זו יש צורך להתעמק הן באספקטים הקרדיאליים והן  באונקולוגיים - במיוחד מכיוון שהפרופיל הדמוגרפי של המטופלים עם מחלת הסרטן ומחלות לב די דומה ,אם לא זהה,  וכתוצאה מכך,  לא במעט מקרים אנו רואים באותו מטופל  תחלואה לבבית ומחלה ממארת בו זמנית. בהרבה מאד מקרים בעיות קרדיווסקולריות גורמות לסיבוכים במהלך טיפולים מורכבים ואגרסיביים נגד סרטן.

בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת וניכרת בפיתוח והכנסת טיפולים ביולוגיים חדשניים מכווני מטרה,  אך בהרבה מאד מקרים תרופות אלה עלולות לפגוע גם במערכת הלב וכלי דם בצורות שונות, ולעיתים אף בצורות שלא מוכרות לנו .

לכן , הקרדיולוגים היום נדרשים יותר ויותר פעמים להכיר, לדעת ,לעקוב ,לטפל ולמנוע את הסיבוכים האפשריים כתוצאה מטיפולים נגד סרטן ומאידך ללוות את המטופלים עם בעיות לב כרוניות הלוקים במחלת הסרטן ועומדים לקבל טיפולים עם פוטנציאל לסיבוכים לבביים.

המטרה של פיתוח תחום הקרדיו-אונקולוגיה היא להביא להקמת צוותים מקצועיים מדיסציפלינות שונות ,על מנת להעניק למטופל את  הטיפול המיטבי,  שראשית  ינצח את המחלה הממארת המסכנת את חייו ,  ומאידך להעניק תמיכה ויעוץ קרדיאלי במהלך הטיפולים נגד הסרטן אשר עלולים לפגוע במערכת הלב וכלי הדם. כתוצאה מגישה אינטגרטיבית זו ניתן להערכתנו להשיג תוחלת חיים ארוכה יותר למטופלים.

עקב הסיבות הללו מצאנו לנכון  ליזום כנס ראשון וייחודי,  הראשון מסוגו בארץ ,אשר יוקדש לנושא חשוב זה.      

לכנס מוזמנים מרצים מהשורה הראשונה העוסקים בתחום ויוצגו הרצאות מגוונות ותאורי מקרים מייצגים בנושא.

אנו שמחים להזמין את קהל אנשי המקצוע מההתמחויות השונות שיש לו עניין בתחום לקחת חלק בכנס ייחודי זה. 

בכבוד רב בשם הועדה המארגנת,

ד"ר זאזא יעקבישוילי

לתכנית והרשמה לכנס – הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני