חדשות

תוצאות מבטיחות לניתוח סופר-מיקרוכירורגי באמצעות רובוט לטיפול בלימפאדמה (Nat Commun)

20/02/2020

 

המחקר הראשון להערכת ניתוח סופר-מיקרוכירורגי בסיוע רובוטי, מצא כי הטכניקה בטוחה לטיפול במקרים של לימפאדמה משנית לסרטן שד בבני אדם. במאמר שפורסם בכתב העת Nature Communications כותבים החוקרים כי למרות שהתוצאות מוקדמות, כבר נערכים מחקרים נוספים להערכת הטכניקה הרובוטית החדשה.

 

המכשיר החדש קרוי MUSA ומאפשר למנתחים לחבר כלי דם קטנטנים, בגודל של 0.3-0.8 מ"מ, בטכניקה הקרויה סופר-מיקרוכירורגיה. טכניקה זו עשויה לשמש לחבר כלי לימפה חסומים לורידים, דבר המאפשר להשיב את זרימת נוזל לימפטי ולהפחית את הנפיחות בזרוע בנשים עם לימפאדמה משנית לטיפולים כנגד סרטן שד.

 

המנתחים מתפעלים את המכשיר באמצעות דוושות לרגליים וג'ויסטיק בצורת מלקחיים לשליטה בציוד הכירורגי, כך ניתן להימנע מרעד של היד ולהפחית תזוזה. לדוגמא, הנעת הגוי'סטיק בסנטימטר אחד תוביל לרובוט לזוז 0.1 מ"מ בלבד.

 

להערכת הטכניקה החדשה, החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי, אקראי, שכלל 20 נשים עם לימפאדמה על-רקע סרטן שד. 8 משתתפות חולקו באקראי לניתוח סופר-מיקרוכירורגי עם MUSA ו-12 נשים חולקו לניתוח סופר-מיקרוכירורגי ידני, אשר בוצעו ע"י מנתח אחד.

 

מהנתונים עלה כי לא היו הבדלים משמעותיים בלימפאדמה בין שתי הקבוצות חודש ושלושה חודשים לאחר הניתוח, וכן לא זוהו הבדלים באיכות החיים של נשים בשתי זרועות המחקר. שיעור מעט גבוה יותר של נשים בקבוצת MUSA הצליחו להפסיק את הטיפול היומי בחבישת לחץ לטיפול בנפיחות בזרוע לאחר שלושה חודשים (87.5% לעומת 83.3%).

 

לא תועדו אירועים חריגים חמורים.

 

בקבוצת MUSA משך הניתוח הכולל היה ארוך יותר משמעותית (ממוצע של 115 דקות), בהשוואה לקבוצה המקבילה (81 דקות, בממוצע). עם זאת, החוקרים כותבים כי משך הניתוח התקצר באופן חד עם הזמן בקבוצת MUSA, עדות לעקומת למידה של השימוש ברובוט.

 

החוקרים מזהירים כי ייתכן והמחקר היה קטן מדי בכדי לזהות הבדלים מובהקים בין הקבוצות ומחקרים גדולים יותר יסייעו בהבנה טובה יותר של הנושא.

 

Nat Commun. Published online February 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני