חדשות

טיפול פומי ב-Taxane עשוי לשפר הישרדות ללא-התקדמות בנשים עם סרטן שד גרורתי (מתוך כנס ה-SABCS)

14/12/2020

 

מתן פומי של טיפול ב-Taxane בשילוב עם Capecitabine במינון נמוך הוביל להארכת הישרדות ללא-התקדמות של נשים עם סרטן שד גרורתי בשלושה חודשים, כך עולה מנתונים ראשוניים שפורסמו במהלך כנס San Antonio Breast Cancer Symposium.

 

במחקר בשלב 2 נכללו נשים עם סרטן שד גרורתי חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב-Tesetaxel ומתן Capecitabine במינון מופחת או לטיפול בתכשיר יחיד של Capecitabine במינון סטנדרטי. הטיפול ניתן עד להתקדמות מחלה או התפתחות רעילות בלתי-מתקבלת על הדעת.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הישרדות ללא-התקדמות ולמחקר הייתה עוצמה מספקת לזיהוי ירידה של 29% ביחס הסיכון להתקדמות או לתמותה. חציון משך המעקב אחר המשתתפות במחקר עמד על 13.9 חודשים.

 

ניתוח הנתונים כלל 685 נשים (גיל חציוני של 56-57 שנים), אשר רובן הגדול (80-90%) טופלו באנתרציקלינים, אלקילטורים וטיפול אנדוקריני. כמחצית מהנשים נחשפו בעבר למעכבי CDK4/6 ופחות מ-10% קיבלו טיפול כימותרפי כנגד סרטן שד גרורתי.

 

ממצאי המחקר העידו על הבדל אבסולוטי של 2.9 חודשים בחציון הישרדות ללא-התקדמות לטובת הטיפול ב-Tesetaxel, עדות לירידה של 28.4% בסיכון להתקדמות המחלה (יחס סיכון של 0.716, p=0.003). מניתוח לפי תתי-קבוצות עלתה תועלת דומה ל-Tesetaxel ללא תלות בגיל, מצב תפקודי, מרווח ללא-מחלה לאחר טיפול קודם ב-Taxane, טיפול קודם במעכבי CDK4/6, נוכחות/העדר גרורות ויסראליות או מוחיות, או אזור גיאוגרפי.

 

תוספת Tesetaxel לטיפול במינון מופחת של Capecitabine הובילה לשיעורי תגובה אובייקטיבית של 57%, בהשוואה ל-41% עם טיפול מונותרפי ב-Capecitabine (p=0.0002). שיעורי בקרת מחלה לאחר 24 שבועות עמדו על 67% ו-50%, בהתאמה (p<0.0001). בשלב זה, לא ניתן עוד לקבוע הבדלים בשיעורי ההישרדות הכוללים ואלו צפויים בשנת 2022.

 

אירועים חריגים על-רקע הטיפול תועדו בשכיחות גבוהה יותר בקרב מטופלות ב-Tesetaxel עם Capecitabine, למעט תסמונת יד-רגל (50.7% לעומת 66.2%, בהתאמה). האירועים החריגים הנפוצים בדרגה 3 ומעלה כללו נויטרופניה ושלשול. שיעור גבוה כמעט כפליים של נשים בקבוצת הטיפול ב-Tesetaxel הפסיקו את הטיפול בשל תופעות לוואי (23.1% לעומת 11.9%).

 

החוקרים מסכמים כי בנשים עם סרטן שד גרורתי, טיפול ב-Tesetaxel עם Capecitabine לווה בחציון הישרדות ללא-התקדמות של 9.8 חודשים, זאת בהשוואה למשך הישרדות ללא-התקדמות של 6.9 חודשים עם Capecitabine בלבד.

 

מתוך כנס ה-SABCS

 

לידיעה ב-Medpage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני