חדשות

מקומם של נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים בטיפול באוסטיאוארתריטיס (Rheumatology)

16/02/2021

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך אשר טופלו בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים תועד אובדן מוגבר של המרווח המפרקי המינימאלי בחלק המדיאלי, בהשוואה לחולים שנטלו תרופות אחרות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Rheumatology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של תרופות ספציפיות על התקדמות הדמייתית של אוסטיאוארתריטיס של הברך. לצורך כך, החוקרים התבססו על נתוני מחקר Osteoarthritis Initiative; מחקר תצפיתי להערכת גורמי סיכון לאוסטיאוארתריטיס של הברך. הם התמקדו בחולים עם אוסטיאוארתריטיס הדמייתית של הברך והוציאו מהמחקר חולים עם היסטוריה של נזק/ניתוח של הברך והפרעות אחרות ממקור שריר-שלד.

 

נתונים אודות הטיפול התרופתי בהווה ונתונים הדמייתיים אודות המרווח המפרקי המינימאלי בחלק המדיאלי היו זמינים בתחילת המחקר ועד 96 חודשי מעקב. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין טיפול תרופתי בהווה ובין השינויים במרווח המפרקי המינימאלי בחלק המדיאלי.

 

מבין 2,054 משתתפים מתאימים, 2,003 משתתפים עם נתונים זמינים אודות המרווח המפרקי המינימאלי בחלק המדיאלי נכללו במחקר (55.7% נשים, גיל ממוצע של 63.3 שנים). מבין 7 משפחות תרופות, נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים הייתה משפחת התרופות הנפוצה ביותר לשיכוך כאבים (14.7%), לאחריה היו נוגדי-היסטמינים (10.4%). תרופות נפוצות ששימשו לטיפול במחלות נלוות כללו סטטינים (27.4%), תרופות לאיזון לחץ דם (עד 15%), נוגדי-דיכאון/חרדה/תרופות פסיכוטרופיות (14%), תרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס (10.9%) ותרופות לטיפול בסוכרת (6.9%).

 

בהשוואה לחולים שלא נטלו נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, טיפול פעיל בתרופות אלו לווה באובדן המרווח המפרקי המינימאלי בחלק המדיאלי (b= -0.042, רווח בר-סמך 95% של 0.08- עד 0.0004-). לא תועדו קשרים מובהקים סטטיסטית אחרים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך אשר נטלו באופן פעיל טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים תועד אובדן מוגבר של המרווח המפרקי המינימאלי בחלק המדיאלי, בהשוואה לחולים שלא נטלו תרופות אלו.  הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Rheumatology, 27 January 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני