חדשות

נחירות תכופות בילדים מלווה בעליה בתסמיני אסתמה ופניה לקבלת טיפול רפואי (Journal of Allergy and Clinical Immunology)

19/06/2021

 

נחירות מלוות בסיכון מוגבר לעליה במספר הימים עם תסמיני אסתמה ופניה לקבלת טיפול רפואי בילדים עם אסתמה עיקשת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 339 ילדים (גיל ממוצע של 7.9 שנים) עם אסתמה עיקשת, אשר הוריהם השלימו או המטפלים בהם השלימו סקר רבעוני לאורך 12 חודשים להערכת תסמיני אסתמה, נחירות, פניה לקבלת טיפול רפואי ותוצאים אחרים כמו אובדן ימי לימודים בילדים או שיבוש תוכניות או שינה במטפלים. ברבע מהילדים שנכללו במחקר (24.8%) תועדו נחירות בשישה לילות בשבוע, לכל הפחות.

 

מרבית הילדים שנכללו במחקר היו ממשפחות בעלות הכנסה נמוכה. כמחצית מהילדים סבלו מעודף-משקל (14%) או השמנת-יתר (35%) ומצבים אלו היו אף נפוצים יותר בקרב אלו שנחרו 6 או 7 לילות בשבוע (17% לעומת 45%, בהתאמה). בנוסף, השמנה הייתה נפוצה יותר בקרב אלו שדיווחו על נחירות ברוב ימות השבוע.

 

בקרב ילדים עם נחירות בתדירות גבוהה תועדה שכיחות גבוהה יותר של מספר מקסימאלי של ימים עם תסמיני אסתמה, בהשוואה לאלו שלא נחרו (3.8 לעומת 2.7 ימים, בהתאמה; יחס סיכויים של 1.58), אשר הוגדרו כמספר הימים במהלך השבועיים האחרונים בהם הילדים סבלו מצפצופים, לחץ בחזה, או שיעול, או חוו הפרעה בשינה או במשחק עקב תסמינים אלו.

 

הממצאים הללו אינם מפתיעים מאחר וגורמי סיכון רבים העלולים להביא לעליה בנחירות – מזהמים, איכות אוויר ירודה וחשיפה לעשן טבק -  נפוצים יותר באופן לא-פרופורציונאלי בילדים בעיר ועלולים גם להחמיר תסמיני אסתמה.

 

מהנתונים עולה עוד כי בילדים שנחרו בתדירות גבוהה תועדה עליה בהיקף הפניות לקבלת טיפול רפואי (יחס שיעורי היארעות של 1.72) ואיזון אסתמה גרוע יותר (יחס סיכויים של 1.49).

 

ממצאי המחקר מדגישים את השכיחות הגבוהה של נחירות בילדים עם אסתמה ולמרות שהחוקרים לא בחנו את ההשפעה של טיפול בנחירות והפרעות נשימה בשינה על תוצאות אסתמה, מחקרים אחרים תמכו בתועלת של טיפול בהפרעות נשימה בשינה באוכלוסיה זו.

 

שינה מהווה מרכיב חשוב בבריאות ובתחושת הרווחה וחשוב לשאול ילדים על נחירות וטיב השינה, בפרט ילדים עם מחלות כרוניות כמו אסתמה.

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, online June 5, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני