חדשות

דיאטה עשירה בסיבים עשויה לשפר תגובה לטיפול אימונותרפי במלנומה (Science)

29/12/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- Scienceהראה כי דיאטה עשירה בסיבים עשויה לשפר את תגובת הטיפול בקרב חולים עם מלנומה מתקדמת המקבלים מעכבי נקודת ביקורת חיסונית, בעוד פרוביוטיקה עשויה להפחית את יעילות הטיפול. החוקרים מצאו כי המטופלים שדיווחו על צריכת לפחות 20 גרם סיבים תזונתיים מדי יום היו בעלי הישרדות ללא התקדמות (PFS) טובה יותר באופן משמעותי מאלו שדיווחו על צריכת כמויות נמוכות יותר של סיבים תזונתיים. עם זאת, לחולים שנטלו תוסף פרוביוטיקה היה PFS קצר מעט יותר, אך התוצאות לא היו מובהקות סטטיסטית. לאחר התאמה לגורמים קליניים, כל עלייה של 5 גרם בצריכת סיבים תזונתיים יומית תאמה לסיכון נמוך ב-30% להתקדמות המחלה.

החוקרים העריכו פרופילים של מיקרוביום צואתי והרגלי תזונה, כולל צריכת סיבים ושימוש בפרוביוטיקה, ב-158 חולים עם מלנומה מתקדמת שקיבלו מעכבי חסימה של נקודת ביקורת חיסונית. בקוהורט, 31% (49 מתוך 158) מחולי מלנומה בשלב מתקדם דיווחו על נטילת פרוביוטיקה בחודש האחרון. להערכה האם שימוש בפרוביוטיקה השפיע על תוצאות המטופלים, החוקרים הבחינו בהבדל קטן אך לא מובהק סטטיסטית ב-PFS בקרב אלו שנטלו פרוביוטיקה (חציון 17 חודשים) לעומת אלו שלא עשו זאת (23 חודשים). עם זאת, צריכת סיבים תזונתיים הייתה קשורה לשיפור משמעותי ב-PFS בתת-קבוצה של 128 חולים. הצוות חילק את המטופלים לקבוצה בעלת צריכת סיבים גבוהה יותר (אלו הצורכים לפחות 20 גרם ביום) וקבוצה דלת סיבים (אלו הצורכים פחות מ-20 גרם). 37 החולים שדיווחו על צריכת סיבים גבוהה יותר הדגימו שיפור ב-PFS בהשוואה לאלו בקבוצת הצריכה הנמוכה, בתוספת סיכון נמוך ב-30% להתקדמות המחלה או למוות, עבור כל 5 גרם נוספים שנצרכו בכל יום.

בהערכת צריכת הסיבים והפרוביוטיקה יחד, החוקרים מצאו ששיעור התגובה לאימונותרפיה היה גבוה יותר (82%) ב-22 החולים שדיווחו על צריכה מספקת של סיבים תזונתיים ללא שימוש בפרוביוטיקה לעומת 59% ב-101 חולים שדיווחו על צריכה לא מספקת של סיבים או על שימוש בפרוביוטיקה.

המחקר מצביע על כך שצריכת תזונה עשירה בסיבים, כמו פירות, ירקות וקטניות, יכולה לשפר את היכולת להגיב לאימונותרפיה, וככל הנראה עדיף למטופלים עם סרטן המקבלים אימונותרפיה לא להשתמש בפרוביוטיקה.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני