חדשות

שיפור במצבם הרפואי של חולי COPD בעת טיפול במרפאה ראשונית בין תחומית (Journal of the American Board of Family Medicine)

19/01/2021

מאת נעה גנזבורג, Bsc

 

מחקר חדש מראה כי גישה רב תחומית לחולי COPD במסגרת מרפאה ראשונית הובילה לשיפור במצבם הבריאותי של חולי COPD.

 

ברקע, מסבירים החוקרים כי בארצות הברית, מחלת ה-COPD  (ר"ת Chronic obstructive pulmonary disease) מדורגת כגורם השלישי המוביל לתמותה בחולים. מאחר שמקרים מורכבים של  COPD קשים לניהול בעת ביקור אצל רופא המשפחה, ומאחר שיש חשיבות בהתאמת הטיפול הפרמקולוגי, המחלקה לרפואת המשפחה של אוניברסיטה של מדינת וירג'יניה המערבית פיתחה תכנית למרפאת מומחים לטיפול ב-COPD בה הגישה הייתה רב תחומית והטיפול מוכוון צוות.

 

כדי לבחון את יעילות הטיפול שמציעה המרפאה הרכיבו החוקרים טבלה רטרוספקטיבית למעקב אחר ההשפעה של המרפאה על אשפוזים של חולי COPD, ביקורים במחלקות לרפואה הדחופה, וביקורים במרפאות חירום לאחר חצי שנה ולאחר שנה, כאשר הם משווים את אלה בתקופות שלפני ואחרי שהחלו לבקר במרפאת המומחה. החוקרים בחנו גם את ההשפעה של הביקור במרפאה, על פי דיווח אישי, של התלות של החולים בניקוטין, שימוש בטבק ונוכחות סימפטומים של COPD.

 

149 מטופלים שהופנו למרפאה וביקרו בה לפחות פעם אחת בתקופה שבין 2015-2019 נכללו במחקר. החוקרים כותבים כי המטופלים הללו הציגו הרבה פחות אשפוזים או ביקורים במרפאה לרפואה דחופה במהלך חצי השנה והשנה לאחר שביקרו לראשונה במרפאה, בהשוואה לתקופה הדומה (חצי שנה ושנה) לפני הביקור הראשון.

 

החוקרים מוסיפים כי המטופלים שביקרו במרפאה הזו דיווחו שעישנו פחות (באופן מובהק) סיגריות מדי יום, שיעור קטן יותר מהם הגדירו את עצמם כמעשנים בכלל, והם גם דיווחו על פחות תסמינים של COPD. לכן, מסכמים החוקרים, גישה בין תחומית ומבוססת צוות הייתה יעילה בשיפור מצבם הבריאותי של חולי COPD במרפאה ראשונית (במקרה זה, שהייתה חלק ממערך אקדמי באפלצ'יה שבוירג'יניה המערבית).

 

J Am Board Fam Med. 2020;33(6):978-985.

 https://www.medscape.com/viewarticle/941582

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני