חדשות

מה בין מינון הטיפול במשאפי סטרואידים ובין הסיכון לזיהום Pseudomonas Aeruginosa בחולים עם COPD בדרגה חמורה? (BMJ Open Respiratory Research)

30/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Open Respiratory Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מינון גבוה יותר של קורטיקוסטרואידים בשיאוף עשוי להיות מלווה בסיכון מוגבר לזיהום בחיידק Pseudomonas Aeruginosa בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית בדרגה חמורה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית והתלקחויות תדירות לעיתים קרובות מטופלים במשאפי סטרואידים והינם בסיכון לזיהום בחיידקים שונים, כולל Pseudomonas Aeruginosa. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין שימוש במשאפי סטרואידים ובין זיהום Pseudomonas Aeruginosa בחולים עם התלקחות מחלת ריאות חסימתית כרונית.

 

מדגם המחקר כלל 358 חולים (78% גברים; גיל ממוצע של 73 שנים) אשר היו במעקב לאורך חציון של 4 שנים. מבין אלו, ב-173 חולים (48.3%) תועדה לפחות תרבית חיובית אחת ל- Pseudomonas Aeruginosa. בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית וזיהום Pseudomonas Aeruginosa תועדה שכיחות גבוהה יותר של התלקחויות נשימתיות, מגבלה חמורה יותר בזרימת האוויר ושיעורי תמותה גבוהים יותר (69.4% לעומת 46.5%, p<0.001).

 

החוקרים מדווחים כי לא תוארו הבדלים בשימוש במשאפי סטרואידים בין הקבוצות, אך מינוני משאפי סטרואידים היו גבוהים יותר משמעותית בקרב חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית וזיהום Pseudomonas Aeruginosa (חציון מקביל ל-Fluticasone Propionate של 500 מיקרוגרם לעומת 400 מיקרוגרם, p=0,007).

 

לא תועדו הבדלים בספירת אאזנופילים בדם בין מטופלים במשאפי סטרואידים ואלו שלא טופלו במשאפים אלו.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי מינון משאפי סטרואידים היה קשור בקשר בלתי-תלוי עם סיכון מוגבר לזיהום ב- Pseudomonas Aeruginosa ותמותה. מנגד, לא תואר קשר בין שימוש במשאפי סטרואידים בין סיכון מוגבר לזיהום החיידקי או לתמותה של החולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מינון משאפי סטרואידים, אך לא השימוש במשאפים אלו בלבד, הינו גורם סיכון אפשרי לזיהום בחיידק Pseudomonas Aeruginosa בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית בדרגה חמורה, ללא תלות בספירת אאזנופילים בדם.

 

BMJ Open Respiratory Research 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני