חדשות

אוורור לא פולשני מעלה משך פעילות גופנית בחולי מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chest)

05/01/2022

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- Chestהראה כי אוורור לא פולשני (NIV) הניתן באמצעות מכונת הנשמה ומסכת פנים מלאה במהלך פעילות גופנית הפחית היפר-אינפלציה דינמית (DH) ושיפר משך פעילות גופנית בהשוואה ללא NIV בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית חמורה וחמורה מאוד (COPD). יתרה מכך, זמן הסיבולת גדל בין אם נעשה שימוש ב-NIV עם לחץ דרכי אוויר חיובי סטנדרטי (S-EPAP) ובין אם נעשה שימוש בטיטרציה מורכבת יותר (T-EPAP).

"DH מתרחש כאשר מטופל אינו מסוגל לנשוף מלוא הריאות לפני שהוא צריך לנשום שוב, ובמהלך פעילות גופנית, חולים בסופו של דבר מגיעים לנפח נשימה סופי שגדל באיטיות. ברגע שנפחי הנשימה מגיעים לסף קריטי, קוצר הנשימה עולה באופן אקספוננציאלי והפעילות הגופנית בדרך כלל נפסקת די מהר, כך ששימוש ב-NIV עשוי לעזור לאנשים עם COPD לנשום נשימות גדולות יותר ועם פחות אנרגיה מושקעת, וכך לאפשר יותר פעילות גופנית", אמר החוקר הראשי.

המחקר כלל 19 מטופלים עם אבחנה של COPD עם FEV1/FVC <0.7, בנוסף  FEV1 <50%חזוי שהתבקשו לבצע שלושה מבחני פעילות גופנית במחזורי סיבולת בסדר אקראי ב-75% משיעור העבודה המרבי שהושג במהלך המבחן המחזורי המצטבר.

המטופלים ביצעו פעילות גופנית ללא NIV, NIV עם S-EPAP, ו-NIV עם T-EPAP. NIV עם S-EPAP סיפק EPAP של 5 ס"מ מים לכל המשתתפים בעוד NIV עם T-EPAP סיפק EPAP אינדיבידואלי שממקסם את התכולה האינספירטורית (IC) במנוחה עבור כל משתתף.

ההבדל הממוצע בשניות של זמן אימון עם NIV & S-EPAP לעומת בלי היה 152 שניות (P = .003). באופן דומה, ההבדל הממוצע בשניות של זמן אימון עם NIV ו-T-EPAP לעומת בלי היה 145 שניות (P < .0001), שניהם לטובת NIV. "לא היה הבדל משמעותי בין NIV עם S-EPAP ל-NIV עם T-PAP", מציינים המחברים. כשנשאלו אם קשה להשתמש ב-NIV כאשר חולי COPD צריכים להתאמן, הם ציינו שבדרך כלל עם קלינאי מיומן ומטופל שמכיר את ה-NIV, הדבר אינו מורכב, ודומה לתהליך תחילת הטיפול ב-CPAP.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני