חדשות

חשיבות רבה לבחירה נכונה של סוג המסתם על תוצאות ניתוחי החלפת מסתם וותין (מתוך קורס PCR)

29/06/2020

 

החלטות שמקבל המנתח במהלך ניתוח להחלפת מסתם וותין עשויות להשפיע על תוצאות פרוצדורות מסתם בתוך מסתם לאחר שנים רבות, כך עולה מניתוח נתונים ממאגר VIVID (Valve-in-Valve International Data).

 

החוקרים התבססו על נתוני מאגר VIVID לזיהוי 1,006 חולים עם מסתם ביולוגי תותב שכשל, אשר הופנו לפרוצדורת מסתם-בתוך-מסתם לפני שנת 2014. המדגם כלל ברובו חולים לאחר השתלת מסתמי Medtronic או Edwards. גיל המשתתפים בעת פרוצדורת TAVR עמד על 77.7 שנים ו-58.8% היו גברים. הקוטר הפנימי האמיתי של המסתם שכשל עמד בממוצע על 19.9 מ"מ כאשר לפי התוויות חציון גודל המסתם ששימש לפרוצדורת TAVR עמד על 23 מ"מ.

 

מהנתונים עולה כי לגודל המסתם הביולוגי שכשל ולסוג פרוצדורת השתלת המסתם השפעה משמעותית על הישרדות חולים 8 שנים לאחר החלפת מסתם בתוך מסתם: שיעורי ההישרדות עמדו על 26.6% בעקבות שימוש במסתם Edwards קטן (קוטר פנימי אמיתי של עד 20 מ"מ), 37.6% עם מסתם ביולוגי קטן של Medtronic, 39.4% לאחר השתלת מסתם ביולוגי גדול מסוג Edwards ושיעורי ההישרדות הגבוהים ביותר תועדו בעקבות השתלת מסתם ביולוגי גדול של Medtronic (43.6%).

 

גורמים בלתי-תלויים אשר ניבאו תמותה מכל-סיבה כללו קוטר פנימי קטן של המסתם בניתוח, גיל מתקדם, מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, מחלת כליות כרונית, גישה שלא דרך המפשעה וסוכרת.

 

התערבויות חוזרות במסתם הוותין לאחר פרוצדורת מסתם-בתוך-מסתם היו נפוצות יותר לאחר פרוצדורת TAVR עם קיבוע המסתם באמצעות בלון (6% לעומת 2% עם התפשטות עצמית של המסתם) ועם PPM (Patient-Prosthesis Mismatch) חמור (12.5% לעומת 3% עם PPM מתון, או ללא PPM).

 

בסופו של דבר, התערבויות חוזרות היו נפוצות יותר בחולים צעירים, לאחר שימוש במסתם שקובע באמצעות בלון, עם מיקום לא אופטימאלי של המסתם ובנוכחות PPM חמור.

 

החוקרים מסכמים כי גודל המסתם המקורי שכשל עשוי להשפיע על התמותה ארוכת הטווח וסוג המסתם בפרוצדורת TAVR עשוי להשפיע על הצורך בהתערבויות חוזרות לאחר פרוצדורת מסתם-בתוך-מסתם וותין.

 

מתוך קורס PCR

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני