חדשות

מחלת מסתם עם זיהום בנגיף הקורונה הוא שילוב מסוכן (מתוך כנס ה-TCT)

01/11/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-TCT (Transcathether Cardiovascular Research) ע"י ד"ר דני דביר מבית החולים שערי צדק בירושלים, עולה כי אין לדחות פרוצדורות לתיקון או החלפת מסתם לבבי בחולים במקרים בהם אלו נדחו בתקווה להשלים אותן לאחר מגפת הקורונה, זאת מאחר והשילוב של זיהום בנגיף הקורונה עם מחלת המסתם עלול להיות קטלני.

 

מנתונים ממאגר Multicenter International Valve Disease Registry עולה כי התוצאות גרועות יותר בחולים עם מחלת מסתם שלא טופלה במידה ואלו מאושפזים בשל נגיף הקורונה. שיעורי התמותה בתוך 30 ימים לאחר אשפוז של 136 חולים כאלו ממרכזים באירופה, צפון אמריקה וישראל עמדו על 42%.

 

שיעורי התמותה הללו היו גבוהים משמעותית מהשיעורים שעמדו על 10-15% באוכלוסיה של חולים אחרים שנדבקו בנגיף והיו דומים בגיל, בהם לא היה ידוע על מחלת מסתם.

 

הבשורה הטובה היא כי בתת-קבוצה קטנה של 15 משתתפים בהם בוצע תיקון בצנתור או תיקון ניתוחי של המסתם בזמן הזיהום בנגיף הקורונה, שיעורי התמותה לאחר 30 ימים היו נמוכים משמעותית. למעשה, השיעורים היו דומים לשיעורי התמותה שתועדו בחולים שאושפזו בשל הנגיף ולא סבלו ממחלת מסתם.

 

ד"ר דביר הסביר כי הוא בעצמו השלים מספר פרוצדורות להחלפת מסתם וותין בצנתור ומבהיר כי הדבר אפשרי והוא סבור כי במקרים בהם החולה סובל מהיצרות חמורה של מסתם הוותין ומאובחן כחולה קורונה, קיים סיכון גבוה לסיבוכים אך ניתן לטפל בו היטב, גם במהלך הזיהום.

 

מרבית החולים במאגר אובחנו עם היצרות חמורה של מסתם הוותין. ב-42 החולים שהיו בגילאי 80 שנים ומעלה ולא עברו פרוצדורה לתיקון מסתם וותין בצנתור או תיקון ניתוחי של המסתם, שיעורי התמותה לאחר 30 ימים עמדו על 60%. מנגד, רק אחד מכל שישה חולים בקבוצת גיל זו בהם בוצעה החלפת מסתם בזמן הזיהום הלך לעולמו. בדומה, שיעורי התמותה לאחר 30 ימים עמדו על 24% באלו מתחת לגיל 80 בהם לא טופלה מחלת המסתם, אך צנחו ל-11% בחולים עם מסתם תותב.

 

ד"ר דביר מבהיר כי למרות שמספר המקרים במאגר היה די קטן וחרף המגבלות של המחקר, מהנתונים עולה כי גישת טיפול זו עשויה להיות מצילת חיים.

 

מתוך כנס ה-TCT

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני