חדשות

הבדלים מגדריים בשיעורי התמותה לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים (JAMA Cardiol)

25/12/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולים הבדלים מגדריים בשיעורי התמותה בקרב חולים לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים (Coronary Artery Bypass Grafting).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את תוצאות שימוש במספר שתלים עורקיים, אל מול שתל עורקי יחיד במהלך ניתוח מעקפים בנשים ובגברים. מחקר העוקבה התבסס על נתונים ממערכת Cardiac Surgery Reporting System ונתונים סטטיסטיים מהעיר ניו-יורק אודות 63,402 חולים (76% גברים, גיל ממוצע של 69.9 שנים) שעברו ניתוח מעקפים בין תחילת שנת 2005 ועד סוף שנת 2014.

 

החוקרים מדווחים כי בנשים תועדו מאפיינים התחלתיים גרועים יותר בהשוואה לגברים. הם השלימו ניתוח מותאם שכלל 9,512 זוגות גברים ו-1,860 זוגות נשים.

 

לאחר שבע שנות מעקב, שיעורי התמותה היו נמוכים יותר בקרב גברים שעברו ניתוח שכלל מספר שתלים עורקיים (יחס סיכון מתוקן של 0.80, רווח בר-סמך 95% של 0.73-0.87), אך לא בגברים לאחר ניתוח שכלל מספר שתלים עורקיים.

 

כאשר החוקרים סיווגו את המשתתפים לפי הסיכון המשוער לתמותה, השימוש במספר שתלי עורקים לווה בהישרדות טובה יותר ושיעור נמוך יותר של סיבוכים לבביים מג'וריים בקרב חולים משני המינים בסיכון נמוך, אך לא באלו בסיכון גבוה, עם הבדלים מגדריים בסף הסיכון.

 

ממצאי המחקר מציעים כי בנשים פרופיל סיכון קדם-ניתוחי גרוע יותר מגברים. שימוש במספר שתלים עורקיים בניתוח מעקפים של העורקים הכליליים מלווה בתוצאות גרועות יותר בקרב חולים בסיכון נמוך, אך לא באלו בסיכון גבוה, עם הבדלים בסף לסיכון בין המינים. ממצאים אלו מדגישים את הצורך בהשלמת מחקרים נוספים להערכת תוצאות ניתוח מעקפים הכולל מספר שתלים עורקיים בנשים.

 

JAMA Cardiol. Published online December 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני