חדשות

יעילות Abatacept בטיפול בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Arthritis Res Ther)

01/02/2020

 

מנתוני עולם אמיתי ממאגר Swedish Rheumatology Quality עולה כי בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) בהם Abatacept (אורנסיה) הינה התרופה הביולוגית הראשונה מתרופות DMARD (Disease-Modifying Antirheumatic Drug) תועד סיכוי גבוה יותר להמשיך בטיפול ולהשיג תוצאות קליניות טובות, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול קודם ממשפחת DMARD ו/או עם מחלה פעילה יותר.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות והסבילות של Abatacept לטיפול בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, על-בסיס נתונים ממאגר רישום ארצי.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 2,716 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית שהחלו טיפול ב-Abatacept בין 2006-2017 ונכללו במאגר Swedish Rheumatology Quality Register. הם בחנו את התגובה לפי קריטריוני EULAR (European League Against Rheumatism) ו-HAQ (Health Assessment Questionnaire) לאחר 6 ו-12 חודשים.

 

מהנתונים שפורסמו בכתב העת Arthritis Research & Therapy עולה כי היה הבדל משמעותי בהישרדות התרופה על-פי חשיפה קודמת לטיפול בתרופות ביולוגיות ממשפחת DMARD (p<0.001), עם הישרדות ארוכה יותר בחולים שלא קיבלו טיפול קודם בתכשירים אלו.

 

בגברים תועד סיכוי נמוך יותר להמשך הטיפול התרופתי ב-Abatacept (יחס סיכון של 0.86, רווח בר-סמך 95% של 0.74-0.98), כמו גם בקרב אלו שטופלו במתוטרקסט (יחס סיכון של 0.85, רווח בר-סמך 95% של 0.76-0.95), בעוד שמדדי כאב גבוהים יותר ניבאו סיכוי גבוה יותר להפסקת הטיפול התרופתי (יחס סיכון של 1.14 לכל סטיית תקן, רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.20).

 

החוקרים זיהו קשר בין העדר חשיפה קודמת לתרופות ביולוגיות ממשפחת DMARD,  מגדר זכרי ומדדי HAQ נמוכים ובין תגובה טובה לפי קריטריוני EULAR. העדר חשיפה קודמת לטיפול ביולוגי ממשפחת DMARD גם ניבא את התגובה לפי מדדי HAQ.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, העדר חשיפה קודמת לטיפול ביולוגי ומגדר זכרי זוהו כגורמים שנקשרו עם סיכוי גבוה יותר להמשך טיפול ב-Abatacept עם תגובה קלינית מג'ורית.

 

Arthritis Res Ther. Published online January 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני