חדשות

תוצאות טובות יותר עם טיפול משולב עם תכשיר ביולוגי בשלב מוקדם בחולים עם JIA (מתוך RMD Open)

01/03/2020

 

טיפול אגרסיבי מוקדם עם משלב טיפול ביולוגי ו-DMARD (Disease-Modifying Antirheumatic Drugs) נמצא יעיל יותר בהפחתת פעילות מחלה בילדים עם אבחנה חדשה של JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis), בהשוואה למתן מאוחר של טיפול ביולוגי לאחר כישלון טיפול ב-DMARD קונבנציונאלי, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת RMD Open: Rheumatic & Musculoskeletal Diseases.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון שתי גישות טיפול שונות בילדים עם אבחנה של JIA עם מעורבות מספר מפרקים: טיפול אגרסיבי מוקדם הכולל תכשיר ביולוגי עם תכשיר קונבנציונאלי, אל מול טיפול קונבנציונאלי ומתן טיפול ביולוגי בשלב מאוחר יותר.

 

מדגם המחקר כלל 465 משתתפים עם אבחנה חדשה של JIA פוליארטיקולרי. תוצאי הסיום העיקריים כללו את מדד cjADAS (Clinical Juvenile Arthritis Disease Activity Score) לאחר 6 ו-12 חודשים מתחילת טיפול ב-DMARD. תוצא הסיום המשני היה PedsQL (Pediatric Quality of Life Inventory) לאחר 12 חודשים.

 

החוקרים מדווחים כי עם הזמן נרשם שיפור במדדי cjADAS ו-PedsQL, ללא תלות בגישת הטיפול שנבחרה. בהשוואה לגישה השמרנית, מתן טיפול אגרסיבי בשלב מוקדם היה יעיל יותר בהפחתת מדדי cjADAS (ממוצע של 2.17- נקודות) לאחר 6 חודשים. לתוספת תכשיר ביולוגי לאחר שישה חודשים היה ערך מוסף קטן בלבד. גודל ההשפעה הממוצע של הטיפול הצביע על שיפור של 6.35 נקודות במדד PedsQL לאחר 12 חודשים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בטיפול בילדים עם אבחנה חדשה של JIA ישנה חשיבות רבה לתזמון – טיפול אגרסיבי מוקדם במשלב תכשיר ביולוגי עם תכשיר קונבנציונאלי ממשפחת DMARD היה יעיל יותר מהתחלת טיפול קונבנציונאלי ותוספת טיפול ביולוגי בשלב מאוחר יותר.

 

RMD Open: Rheumatic & Musculoskeletal Diseases 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני