חדשות

סיכון מוגבר לתמותה לאחר אירוע מוחי בקרב חולים עם אבחנה של סוכרת בגיל צעיר (J Diabetes Complications)

11/09/2021

 

הסיכון לתמותה לאחר אירוע מוחי איסכמי גבוה יותר בקרב חולים עם אבחנה של סוכרת בגיל צעיר ועם משך מעקב ארוך יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מישראל בראשות ד"ר ענבר צוקר, שפורסמו בכתב העת Journal of Diabetes and Its Complications.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אירוע מוחי איסכמי חד במאגר הרישום הלאומי לשבץ מוחי בין 2014 עד 2018. הם אספו נתונים דמוגרפיים וקליניים מהרשומות הרפואיות הממוחשבות ובחנו את שיעורי התמותה בתוך חודש או שנה לאחר אירוע מוחי ואת שיעורי התמותה עד לתום המעקב.

 

החוקרים זיהו 41,639 מבוגרים עם אירוע מוחי איסכמי ראשון בין 2014 ו-2018, מהם 18,526 חולי סוכרת. מבוגרים עם סוכרת היו בשכיחות גבוהה יותר בטווח הגילאים 60-79 שנים, ממוצא ערבי, מרקע סוציו-אקונומי נמוך יותר ובקבוצה זו תועדה שכיחות גבוהה יותר של יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, אי-ספיקת לב, מחלת לב איסכמית, השמנה והתקף איסכמי חולף, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. בקרב חולי סוכרת תועד גם שכיחות גבוהה יותר של עישון, אנמיה, לויקוציטוזיס והפרעה בתפקוד כלייתי בעת האשפוז.

 

לאורך תקופת המעקב, 13,925 מטופלים הלכו לעולמם. חודש לאחר האירוע המוחי, 90.9% מהחולים שרדו, כאשר לאחר שנה אחת שיעורי ההישרדות עמדו על 79.9% ובתום המעקב עמדו שיעורי ההישרדות על 66.5%. לאחר תקנון למחלות רקע ובדיקות מעבדה, לא תועד סיכון מוגבר לתמותה במבוגרים עם סוכרת חודש לאחר האירוע המוחי.

 

הסיכון לתמותה בקרב חולי סוכרת לאחר אירוע מוחי היה גבוה יותר באלו שהיו צעירים יותר ועם משך מעקב ארוך יותר. בקרב מבוגרים שהיו בגילאי 20 שנים בשנה החמישית למעקב לאחר אירוע מוחי תועדה העליה הגדולה ביותר בסיכון לתמותה בהשוואה לאלו ללא סוכרת (יחס סיכון של 13.9), בעוד שבאלו שהיו בגיל 90 שנים עם סוכרת לא תועד סיכון מוגבר לתמותה, ללא תלות במשך המעקב.

 

החוקרים מציינים כי אין נתונים אודות הגורם לתמותה המוגברת בחולי סוכרת לאחר אירוע או מידע אודות ההשפעה של האיזון הגליקמי על הסיכון. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את התוצאות ארוכות הטווח לאחר אירוע מוחי איסכמי בהתאם לאיזון הגליקמי ואם יש הבדלים בהשפעה של האיזון הגליקמי על הסיכון בחולים צעירים או קשישים.

 

J Diabetes Complications, 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני