חדשות

ריכוז המוגלובין מסוכרר בקבלה לאשפוז מנבא את הסיכון לאירועים וסקולאריים בחולים עם אירוע מוחי איסכמי וסוכרת (Neurology)

04/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קשר בין רמות סוכר בדם בקבלה לאשפוז ובין הסיכון לאירועים וסקולאריים בחולים עם אירוע מוחי איסכמי וסוכרת.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר בקבלה לאשפוז ובין הסיכון לאירועים וסקולאריים, כולל אירוע מוחי, אוטם לבבי ותמותה וסקולארית, בחולים עם אירוע מוחי איסכמי חד וסוכרת.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל נתונים אודות 18,567 חולים עם התקף איסכמי חולף או אירוע מוחי איסכמי חד בתוך שבעה ימים מהופעת התסמינים ואבחנה של סוכרת מתוך מדגם Clinical Research Center for Stroke בקוריאה. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקורלציה בין ריכוז המוגלובין מסוכרר בקבלה לאשפוז ובין משלב אירועים וסקולאריים לאורך שנה אחת.

 

מהנתונים עולה כי 1,437 חולים אובחנו עם אירוע וסקולארי לאורך המעקב. מניתוח רב-משתני עלה כי ריכוז המוגלובין מסוכרר כמשתנה קטגוריאלי לווה בסיכון מוגבר משמעותית לסיבוכים וסקולאריים בסף של 6.8-7.0%. בחולים עם ריכוז סוכר בדם בצום בעת הקבלה לאשפוז נמוכים מ-130 מ"ג/ד"ל תועדה השפעה בולטת במיוחד של ריכוז המוגלובין מסוכרר באשפוז על הסיכון לסיבוכים וסקולאריים.

 

ריכוז המוגלובין מסוכרר שנקשר עם הסיכון הנמוך ביותר לאירועים וסקולאריים עמד על 6.6% בחולים עם אירוע מוחי משנית לחסימה של כלי דם קטנים, 7.3% באלו עם טרשת עורקים גדולים ו-7.4% באלו עם אירוע מוחי משנית לתסחיף לבבי.

 

ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של הקפדה על איזון רמות הסוכר בדם בחולים עם סוכרת ואירוע מוחי.

 

Neurology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני