חדשות

עדויות חדשות תומכות בהשלמת בדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם אחת לשלוש שנים (Int J Cancer)

18/02/2020

 

ממחקר חדש מניו-מקסיקו עולה כי בדיקות סקר אחת לשלוש שנים מפחיתות באופן דרמטי את שיעורי סרטן צוואר הרחם. במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Cancer מדווחים החוקרים כי ממצאי המחקר תמכו בבטיחות השלמת בדיקות סקר אחת לשלוש שנים, כאשר בדיקות תדירות יותר לא הובילו לשיפור שיעורי אבחנת הממאירות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סרטן צוואר רחם ניתן למניעה במקרים רבים עם בדיקות סקר, אך למרות זאת אין מידע רב אודות מרווח הזמן המומלץ בין בדיקות סקר בצפון אמריקה. הם השלימו מחקר מקרה-ביקורת שכלל נתונים מהרשומות הרפואיות של נשים בניו-מקסיקו. קבוצת המקרים כללה נשים עם אבחנה של סרטן צוואר הרחם בין 2006-2016 ולכל מקרה התאימו החוקרים 5 ביקורות על-פי מין, גיל ומקום מגורים.

 

החוקרים בחנו את יחס הסיכויים לסרטן צוואר רחם לא-ממוקם (שלב II ומעלה) וממוקם (שלב I) בעקבות השלמת בדיקות סקר במהלך שלוש השנים שקדמו לתאריך אבחנת המקרה, בהשוואה לנשים שלא השלימו בדיקות סקר במהלך חמש שנים.

 

מבין 876 מקרים, 527 היו בגילאי 25-64 שנים עם נתוני בדיקות סקר לאורך לפחות שלוש שנים. רק 38% מהנשים בקבוצת המקרים ו-61% מהביקורות השלימו בדיקות סקר בתקופה של שלוש שנים.

 

בנשים שהשלימו בדיקות סקר בשלוש השנים שקדמו לאבחנה נרשם סיכון נמוך ב-83% לסרטן צוואר רחם לא-ממוקם (יחס סיכויים של 0.17, רווח בר-סמך 95% של 0.12-0.24) וירידה של 48% בסיכוי לסרטן ממוקם (יחס סיכויים של 0.52, רווח בר-סמך 95% של 0.38-0.72), בהשוואה לנשים שלא השלימו בדיקות סקר בחמש השנים שקדמו לאבחנה.

 

הנשים נותרו בסיכון נמוך לסרטן לא-ממוקם לאורך 3.5-5 שנים לאחר בדיקת סקר שלילית, בהשוואה לנשים ללא בדיקת סקר שלילית בחמש השנים שקדמו לאבחנה.

 

ממצאי המחקר מעידים על בטיחות בדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם אחת לשלוש שנים. בדיקת סקר שגרתית לסרטן צוואר הרחם הייתה יעילה במניעת סרטן צוואר רחם ממוקם ולא-ממוקם; בדיקות סקר אחת לשלוש שנים מנעו 83% מהמקרים של ממאירות לא-ממוקמת, ללא ערך מוסף לבדיקות תדירות יותר.

 

Int J Cancer. Published online December 13, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני