חדשות

האם תינוקות הנולדים לאימהות עם סרטן צוואר הרחם בסיכון מוגבר לממאירות? (N Engl J Med)

10/01/2021

 

הדבקה נרתיקית בסרטן צוואר הרחם, תופעה שלא תוארה בעבר, תועדה בשני ילדים, כך מדווחים חוקרים מיפן במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine. שני בנים שנולדו לאימהות עם ממאירות לא-מאובחנת בצוואר הרחם בעת הלידה פיתחו בהמשך סרטן ריאות במהלך הילדות , ככל הנראה עקב מעבר מהאם לתינוק של תאי גידול בצוואר הרחם.

 

החוקרים כותבים כי נסיגה ספונטאנית של נגעים בילד אחד, כמו גם גדילה איטית של גידול בשני, מרמזים לתגובה אלו-אימונית בילדים. בנוסף, טיפול במעכב בקרה חיסונית, Nivolumab (אופדיבו) היה יעיל בהקטנת הגידול בילד אחד, ככל הנראה עקב נוכחות אותה תגובה אלו-אימונית.

 

הדבקה אימהית של ממאירות לצאצא היא נדירה מאוד, עם שכיחות של כמקרה אחד לכל חצי מיליון אימהות עם ממאירות. ישנם 18 דיווחים קודמים של מעבר ממאירות מאם לתינוק, כולם אירעו ככל הנראה בעקבות מעבר דרך השליה. בשל מחסום השליה ותגובה אלו-אימונית עוברית, הדבקה בממאירות דרך השליה היא נדירה. הדבקה נרתיקית, למרות שנדירה, תתכן במהלך לידה נרתיקית,. במידה והתינוק נחשף לתאי גידול בתעלת הלידה. במידה והתינוק נחשף לתאי גידול בתעלת הלידה, תתכן שאיפה של תאים אלו לריאות.

 

החולה הראשון, ילד בן 23 חודשים, פנה לבית החולים עם שיעול במשך שבועיים. בדיקת CT הדגימה מספר מסות לאורך דרכי הנשימה בשתי הריאות וביופסיה של הריאה הובילה לאבחנה של קרצינומה נוירו-אנדוקרינית של הריאה עם התמיינות גלנדולרית טבעתית.

 

התינוק נולד בלידה נרתיקית בשבוע 39, לאחר שהאם נמצאה שלילית מוקדם יותר לסרטן צוואר הרחם במשטח Pap שבעה חודשים מוקדם יותר. האם אובחנה עם קרצינומה של תאי קשקש של צוואר הרחם שלושה חודשים לאחר הלידה.

 

הילד היה במעקב, אך לא קיבל טיפול עד גיל 3 שנים. החוקרים שמו לב לנסיגה ספונטאנית מסוימת של הגידולים, אך עדיין היו מספר מוקדי התפשטות לאורך דרכי הנשימה. לאחר שני משטרי טיפול כימותרפי והתקדמות נוספת של המחלה, הרופאים גייסו את החולה למחקר קליני להערכת הטיפול ב-Nivolumab. החולה השלים 4 מחזורי טיפול Nivolumab במינון 3 מ"ג/ק"ג כל שבועיים, אשר הובילו לירידה בגודל כל הנגעים. לאחר 14 מחזורי טיפול וכריתת אונת ריאה, לא הייתה עוד עדות להישנות מחלה.

 

החולה השני, ילד בן 6 שנים, פנה לבית החולים בתלונות על כאבי חזה. החוקרים זיהו מסה בריאה השמאלית של הילד ונקבעה אבחנה של אדנוקרצינומה מוצינוטית של הריאה. לפני הלידה, רופאים זיהו גידול פוליפ ואידי בצוואר הרחם אצל האם. עם זאת, בדיקה ציטולוגית של צוואר הרחם הייתה שלילית ונראה כי הגידול היה יציב, התינוק נולד בלידה נרתיקית לאחר 38 שבועות.לאחר מספר מחזורי טיפול כימותרפי והישנות מחלה, החולה עבר כריתה מלאה של הריאה השמאלית ו-15 חודשים מאוחר יותר, לא הייתה עדות למחלה.

 

שתי האימהות הלכו לעולמן עקב המחלה הממארת.

 

החוקרים כתבו כי ההדבקה הוכחה לאור העובדה שהגידולים בשני הילדים היו חסרים את כרומוזום Y, לצד מוטאציות סומאטיות חופפות, גנום HPV ואללי SNP עם גידולים נמצאו בכל אחת מהאימהות. בנוסף, הגרורות בשני המקרים היו ממוקמות למערכת הנשימה, בעוד שהדבקה דרך השליה עשויה להוביל להתפשטות גרורות למוח, עצמות, כבד ורקמות רכות.

 

צורת הדבקה זו היא נדירה ביותר, אך מהדיווחים עולה כי הדבקה נרתיקית תתכן כאשר התינוקות שואפים תאי גידול במהלך הלידה. החוקרים ממליצים כי כאשר מטפלים בנשים הרות עם סרטן צוואר הרחם יש להכין תכנית לניתוח קיסרי.

 

N Engl J Med 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני