חדשות

האם יש מקום לזנוח את אפשרות ניתוח זעיר פולשנית במקרים של סרטן צוואר הרחם? (N Engl J Med)

30/04/2021

 

השימוש בגישה זעיר פולשנית לכריתת רחם בנשים עם אבחנה של סרטן צוואר רחם בשלב מוקדם פחת משמעותית בעקבות מחקר קליני שמצא כי הפרוצדורה עשויה למעשה לגרום נזק, כאשר הירידה בשיעור הניתוחים הלפרוסקופים או רובוטיים הייתה גדולה יותר באופן דרמטי במרכזים אקדמיים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

בעקבות ממצאי מחקר LACC (Laparoscopic Approach to Cervical Cancer), אשר העידו על תוצאות גרועות יותר בנשים לאחר ניתוח זעיר פולשני, בהשוואה לנשים לאחר כריתה רדיקאלית פתוחה של הרחם, החוקרים ביקשו לבחון את היקף ניתוחים זעיר פולשניים לכריתת רחם בנשים עם סרטן צוואר הרחם.

 

במסגרת המחקר, החוקרים חישבו את מספר הניתוחים לכריתת רחם שבוצעו בגישה זעיר פולשנית בכל חודש, תוך השוואת הנתונים לפני ואחרי פרסום תוצאות מחקר LACC. הם בחנו את הנתונים ממאגר Premier Healthcare Database, מאגר ארצי גדול של אנשי צוות רפואי.

 

המחקר כלל למעלה מ-2,400 נשים, כולן טופלו באחד מבין קרוב ל-300 מרכזים בין נובמבר 2015 ועד מרץ 2020. כ-60% מהנשים עברו לטיפול במרכז אקדמי, בעוד ש-40% קיבלו טיפול במרכז שאינו אוניברסיטאי.

 

טרם פרסום ממצאי מחקר LACC, ניתוחים זעיר פולשניים שימשו ב-58% מהפרוצדורות לכריתת רחם, אך לאחר המחקר נרשמה ירידה ל-43%. כלומר, השימוש בניתוח זעיר פולשני צנח בשיעור של 59% (יחס סיכויים של 0.41, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.59).

 

במרכזים אקדמאיים, הסיכוי לביצוע הניתוח בגישה זעיר פולשנית ירדה בלמעלה מ-70% (יחס סיכויים של 0.27, רווח בר-סמך 95% של 0.17-0.43). עם זאת, במרכזים שאינם אקדמאיים, הירידה בהיקף השימוש בגישה זו היה הרבה יותר קטן (יחס סיכויים של 0.81, רווח בר-סמך 95% של 0.45-1.47).

 

מומחים שלא היו מעורבים במחקר כותבים כי למרות העובדה שהתוצאות גרועות יותר, קרוב למחצית מהרופאים עדיין בוחרים בגישה זעיר פולשנית לניתוח נשים עם סרטן צוואר הרחם. לדבריהם, אימוץ הנחיות חדשות הוא לרוב איטי יותר במרכזים לא-אוניברסיטאיים, בהשוואה לבתי חולים אוניברסיטאיים ודרושה הצהרה בולטת מטעם איגודים מובילים אשר תיקבע אילו פרוצדורות מהוות את הגישה הטובה ביותר.

 

בשורה התחתונה, על סמך המידע הקיים, קשה להצדיק ניתוח זעיר פולשני בנשים עם סרטן פולשני של צוואר הרחם והמשך ביצוע הפרוצדורות בגישה זו עלול לגרום נזק למטופלות.

 

N Engl J Med 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני