מאמרי מערכת

ד''ר סיגל אילת אדר בהתייחסות למחקר לפיו לאומגה 3 אין תועלת קרדיווסקולרית: להתייחס בזהירות לתוצאות המטה-אנליזה ולשים לב להנחיות...

17/02/2018

מאת מערכת אי-מד

לפני שבוע הועלתה שאלה בפורום הדיונים באתר emedhealth club בנוגע למחקר זה. להלן השאלה :

במחקר הזה לחומצות שומן אומגה שלוש אין תועלת קרדיווסקולארית (JAMA Dermatol)  לא נמצאה כל תועלת לאומגה 3 בחולים קרדיווסקולריים. למיטב ידיעתי ונדמה לי שזה גם מוזכר במאמר ההמלצות של האיגודים המקצועיים, גם הישראלים, תומכים בשימוש באומגה 3, כך שיש לנו כאן איזשהו קונפליקט. השאלה היא אם נבדקו והשתתפו במחקר זה ומחקרים אחרים מטופלים שאינם נוטלים סטטינים. למיטב זכרוני מעבודות קודמות  אומגה 3 יכולה להיות יעילה עבור חולים קרדיווסקולרים שאינם סבילים או שאינם מעוניינים בנטילת סטטינים, ובעיקר גם אלה שהם עם רמות טריגלצירידים גבוהים.  אשמח לאישור או תיקון … תודה !

בתשובה לשאלה זו ענתה מנהלת הפורום, התזונאית ד"ר סיגל אילת אדר:

ראשית, זה המקום לדבר קצת על מגבלות המטה אנאליזה בכלל ובמקרה זה בפרט:

1. קיים טווח של אומגה-3 מ- 226-1800 mg יש להניח שפחות מ- 1 גרם ליום לא מועילים כלל ולכן יש "מיהול" של התוצאות

2. החוקרים מציינים שזו מטה אנאליזה של תוצאות של מחקרים. לא לקחו את כל הנתונים של האנשים מכל מחקר. למרות שלטענת החוקרים אנאליזה כזו דווקא עלולה להביא לקבלת תוצאה של השפעה. כלומר אם לא נמצאה השפעה, סביר להניח שזה אכן כך.

3. החוקרים מציינים שלא ניתן להתעלם מהפחתה של 7% בסיכון לאירועים וסקולאריים גדולים ו- 10% הפחתה בסיכון למחלת לב קורונרית.

החוקרים מציינים שהיום מתנהלים מספר מחקרים בהם נבדקת רמה גבוהה יותר של תוסף אומגה-3 , 3-4 גרם ליום וכדאי לחכות לתוצאות שלהם.

יש לזכור שההמלצה הקיימת היום היא רק לגבי חולי לב שהוכחו כחולים בצינתור התערבותי או לאחר אוטם. ההמלצה אומרת שאם למרות סטטינים ואספירין, המטופל לא מאוזן (סוכרת / יל"ד /ליפידים) ניתן לשקול להוסיף לו 1 גרם אומגה-3. אין הכוונה בשום אופן לנסות אומגה-3 במקום סטטינים.

לגבי TG – כאן הסוגיה אחרת. הוכח שאומגה-3 מורידה רמות TG אבל לא הוכח האם הפחתתם בעזרה אומגה-3 אכן מורידה סיכון קרדיוואסקולרי ולכן אנחנו אומרים שניתן לשקול לקחת אומגה-3 להורדת רמות TG במידה ורמתם גבוהה. אני מוסיפה רק אם TG מעל 300. צריך לזכור שמדובר ב- 3-4 כדורים ליום (3-4 גרם).

לכניסה לדיון זה בפורום לצורך שאלות/הערות נוספות - הקליקו כאן

לכניסה לפורום הכללי

לאתר emed health club

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני