מאמרי מערכת

האם יש סתירה בין מחקר REDUCE IT ל-VITAL בנוגע ליעילות אומגה 3 ? בעקבות פנייה בפורום, ד''ר סיגל אילת אדר ''עושה סדר''

17/11/2018

במסגרת פורום התזונה של אנשי מקצועות הרפואה בניהולה של ד"ר סיגל אילת אדר, עלתה שאלה זו בפורום:

נשמח אם תוכלי לעשות לנו קצת סדר בבלגן. מחקר אחד , לפי הדיווח כאן  הראה שאומגה 3 במינון גבוה הדגים ירידה יפה של כ-25% בסיכון לאירועים קרדיווסקולריים במטופלים עם רמות טריגיליצידים גבוהות וגורמי סיכון, בעוד שהמחקר השני , מחקר  VITAL , שבדק גם את התועלת של ויטמין D החוקרים מסכמים שלא נמצאה תועלת לאומגה 3 . אז מה קורה כאן ??

להלן תשובתה של ד"ר אילת:

חיכיתי לשאלה ותודה עליה.

זה חייב אותי להתעמק בכל אחד מהמחקרים.

שנים רבות אנחנו טוענים שאין הוכחה שתוסף אומגה-3 מועיל במניעה ראשונית, טענה שהיתה מבוססת על מחקרי תצפית בלבד כדוגמת מחקר האחיות שם נמצא שאלו שאכלו 2 מנות דג לשבוע היו בסיכון קרדיאלי פחות בהשוואה לאלו שלא אכלו. והנה הגיע מחקר ה- VITAL- שבו עשו 4 התערבויות: ביקורת,עם ויטמין D, עם אומגה-3 ועם שניהם. ובאמת לא נמצאה תועלת בשום תוספת לא בהקשר של סרטן ולא בהקשר של מחלות לב.

במחקר ה- REDUCE-IT עונים על שאלה נוספת, עליה לא היה לנו מענה: האם יש תועלת בתוספת אומגה-3 במקרה של רמות גבוהות של TG ?  (לגבי תחלואה ותמותה) .

ההשפעה של 3-4 גרם ליום של אומגה-3 להפחתת טריגליצרידים, ידועה זה מכבר. אבל לא ידענו מה ההשפעה ארוכת הטווח של הפחתה זו. והנה אנחנו רואים, שבמניעה שניונית, באנשים מטופלים בסטטינים, עם רמות TG גבוהות אבל לא גבוהות מאד – 135-499מ"ג%, 4 גרם אומגה-3 מחולקים לפעמיים ביום, מורידים תמותה קרדיאלית.

אמנם היתה עליה קלה באשפוז עקב דימומים והפרעות קצב בקבוצת הטיפול, אבל בעיות אלה היו מעטות בהשוואה ל"חיסכון" בתמותה ממחלות לב וכלי דם. מעציב אותי שלא מצאו השפעה על סך תמותה (וגם מעלה את השאלה אם כך – ממה נפטרה קבוצת הביקורת "יותר" מקבוצת ההתערבות").

שמחתי לראות שלמעשה 3 שאלות מהותיות מקבלות תשובה מ-2 מחקרים אלה:

1. אי התועלת של ויטמין D למניעת מחלות לב וסרטן באנשים שחלקם היו בהתחלה עם חסר קל בויטמין D.

2. התועלת של אומגה-3 בחולי לב עם רמות TG לא מאוזנות למרות טיפול בסטטינים

3. ואי התועלת של אומגה-3 באנשים בריאים. נראה שיש להתייחס למחקרים אלה בהמלצות החדשות.

למעוניינים להצטרף לדיון - הקליקו כאן

למעוניינים להעלות נושא חדש בפורום - הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני