חדשות

מהי הדרך הטובה ביותר להקפיד על דיאטת צום לסירוגין? (מתוך MedPage Today)

20/02/2020

 

הגישה הטובה ביותר לדיאטת צום לסירוגין לשמירה על בריאות הלב עשויה לכלול גישה משולבת, כך כותב ד"ר אנדרו פרידמן מה-National Jewish Health בדנבר, המשמש כיו"ר משותף של קבוצת התזונה ואורח חיים של ה-American College of Cardiology.

 

ד"ר פרידמן מסביר כי צום הינה דרך נהדרת לשפר את המודעות של אדם לבחירות המזון. כאשר אדם אוכל רק 4 או 6 שעות ביממה, הוא נוטה באמת להגביל עצמו בבחירות המזון. המטרה במקרה זה היא להיות מודע לסוג האוכל שצורכים והכמות שצורכים.

 

חשוב להזהיר את המטופלים הבוחרים בצום לסירוגין אודות הסכנות האפשריות, כאשר חלק מהחולים אינם מתאימים לדיאטה זו. בחולה עם סוכרת שברירית או חולים הסובלים מהיפוגליקמיה או סינקופה, זו אינה הגישה המומלצת.

 

עוד חשוב לציין כי אמנם הגישה מבוססת על אכילה בשעות מסוימות במהלך היום, אך במידה ובאותו חלון קצר המטופלים בוחרים לאכול פיצה עתירת שומן ובייקון, אזי לא רק שהם לא יזכו לרדת במשקל, אלא אף תתכן עליה במשקל.

 

באשר לנתונים בספרות הרפואית, מכלול העדויות מעיד כי צום לסירוגין עשוי להיות אפשרות טובה לרדת במשקל ולשפר את המצב הבריאותי. עם זאת, חשוב לעשות זאת בצורה נכונה. בשלב זה הנתונים בנושא די מוגבלים, אך יש רמזים כי גישה זו עשויה להיות יעילה. לכן, ד"ר פרידמן לרוב מסביר למטופלים כי עליהם להקפיד לאכול מזון באיכות טובה, כולל פירות, דגנים מלאים וירקות ולהימנע ממזון מעובד ומוצרים שמקורם מן החי. המטרה היא לא לאכול מעל 3,000 קלוריות בארוחה אחת, אלא בתקופת זמן קצרה זו לאכול מגוון מאכלים שמקורם מן הצומח.

 

הגוף דורש זמן להתרגל לדיאטה זו, בעיקר באלו הרגילים לאכול כל שעתיים ולפתע אוכלים רק 4 שעות ביממה.

 

בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים שהציעו כי הקפדה על ארוחת בוקר עשויה לספק הגנה מפני מחלות לב וכלי דם. ממצאים אלו עומדים בניגוד מסוים אל מול עיקרון צום לסירוגין ובהחלט אין מספיק נתונים בנושא בשלב זה.

 

בכל הנוגע לדיאטה קטוגנית, ד"ר פרידמן מודה כי הוא אינו תומך נלהב. נראה כי דיאטה זו עוזרת לחלק מהמטופלים לרדת במשקל, אך לא לכולם ואף עשויה להביא לעליה בסיכון למחלות לב וכלי דם בשל ההשפעה על פרופיל השומנים. לרוב ד"ר פרידמן ממליץ להימנע מדפוס דיאטה זה, אלא אם יש הצדקה ברורה. יש עדויות לפיהן בעקבות הירידה במשקל בחלק מאלו המקפידים על דיאטה זו חל שיפור בסוכרת, אך ד"ר פרידמן אינו בטוח מה קורה בטווח הארוך.

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני