חדשות

הערכת התהליך של אטרו סקלרוזיס תת קלינית והתקדמותו לטווח הקצר, בטריטוריות וסקולריות רבות, ובשיטות הדמיה לא פולשניות/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

16/04/2020

בדיקת CT ללא קונטרסט מסוגלת לכמת את נטל הטרשת בעורקים הכליליים לפי דרגת ההסתיידות של העץ הכלילי coronary artery calcium score ר"ת CACS ביחידות Agatstone.

מחקרים אפידמיולוגיים במניעה ראשונית, הדגימו את ערך מדד CAC כמנבא עוצמתי יותר של אירועים כליליים, באוכלוסיות אסימפטומטיות, מאשר מדדי הסיכון המחושבים לפי גורמי סיכון קלסיים כגון ASCVD risk score לפי Pooled Cohort Equations (ר"ת PCE), או דירוגי SCORE או Framingham.

גם כמדד של מכלול תחלואה קרדיו וסקולרית תת קלינית (ר"ת CVD ), ה CACS התגלה כמנבא בלתי תלוי של תוצאים קליניים חשובים אחרים כגון שבץ, דמנציה, ממאירות, ופגיעה כלייתית.

מאידך ה CACS מזהה למעשה כבר תהליך מתקדם יחסית של טרשת עורקים, בו נגע הטרשת עברה כבר הסתיידות.

ביו מרקר נוסף, עובי של המדיה IMT של עורק התרדמה הפנימי, התברר בהמשך, שלא מהווה מדד מספיק ספציפי לתהליך הטרשת בעורקים, ולא מנבא טוב מספיק אירועים קרדיו וסקולריים קליניים.

הערכה כוללת של מעורבות מטות וסקולריות בתהליך הטרשת בשלביו השונים על ידי הדמיות לא חדרנית, בשיטות על קוליות של עורקים פריפריים (ר"ת VUS ), אם:

 1. בעזרת בדיקה על קולית דו ממד (2-dimensional vascular ultrasound (2DVUS של עורקי התרדמה, האאורטה האבדומינלית והמקטעים ה ileo-femoral  ,המדרגת את מספר נגעי הטרשת כ plaque number score,
 2. או\ו בעזרת בדיקת תלת ממד 3DVUS , שיטה המסוגלת לכמת את נפח נגעי הטרשת בעורקי התרדמה ובמקטע ה ileo-femoral, כ plaque volume global ר"ת GPV,

יחד עם CACS בעורקים הכליליים ב CT ,

עשויות יחד לתת תמונה שלמה יותר, של עצם ההתהוות וההתקדמות תהליך הטרשת בשלביו השונים ובמיטות שונות, באוכלוסייה ללא תחלואה קלינית, להקנות אמצעי חשיפה מוקדמת של תהליך טרשת העורקים, ואולי לפיכך להתאים טיפול מניעתי דיפרנציאלי אישי.

 

מטרת מחקר Progression of Early Subclinical Atherosclerosis PESA-CNIC-Santander

לחקר את התקדמות נטל הטרשת התת קלינית באוכלוסייה ללא עבר של תחלואה קרדיו וסקולרית, לטווח הקצר של 3 שנים

 • בעזרת הממצאים בשלושת אמצעי ההדמיה הלא חודרניים שתוארו,
 • לנסות להגיע בעזרתם, להגדרה פרטנית של התקדמות תהליך הטרשת, או נסיגתו
 • בהתאם לקשר שימצא בינם לבין גורמי הסיכון הקרדיו וסקולריים המקובלים (ר"ת CVRF) ולדירוג הסיכון המחושב.

 

שיטות:

נכללו למחקר 3514 משתתפים (מתנדבים מתוך מהנהלת בנק סנטנדר במדריד) בגיל ממוצע 45.7±4.2 ו 63% גברים, ללא עבר של תחלואה קרדיו וסקולרית. המשתתפים עברו את 3 אמצעי ההדמיה שתוארו בגיוס וכעבור 2.8 שנים לאחר מכן (בתקופת המחקר בין 2010-2014 ). סיכון חציון המחושב ASCVD risk score לעשור היה נמוך סיכון סביב 2%.

החוקרים חישבו גם היארעות תחלואה חדשה (התקדמות תחלואה באלה ללא מחלה בבסיס), וגם את השינוי בהיקף התחלואה (באלה שהודגמה מחלה כבר בבסיס).

הגדרות של progressors (כהתקדמות בתהליך הטרשת) נקבעו:

 1. באלה ללא מחלה בבסיס המדד לתחלואה חדשה, או התקדמות (כ new atherosclerosis onset),
 • בכל אחת מ 3 שיטות ההדמיה נחשב כ score> 0 בהדמיית הסיום,

 

 1. באלה עם מחלה בבסיס המדד להתקדמות בסיום היה:
 • ב 2DVUS עלייה ≥ 2 plaque number score,
 • ב 3DVUS עלייה > 100% ב GPV (לאור GPV חציון נמוך ב כ 1/10 בעוקבת המחקר לעומת מחקרים אחרים),
 • ב CAC עלייה > 2.5 ממ"ק שינוי ב CASCS שתוקף במחקרי CT בשיטת SQRT ר"ת של  square root transformation of the calcium volume score  המתגברת על השונות כ interscan variability  בין 2 מדידות עוקבות,

A significant change in calcium volume score was defined as a difference between the square root-transformed to calcium volume scores greater than or equal to 2.5 mm3 (> 99th percentile of interscan variability).

 

בעזרת מודלים של נסיגה לוגיסטית הוערכו הקשרים בין שיעורי התקדמות הטרשת בהדמיות לבין גורמי הסיכון בבסיס (CVRF ), והסיכון המחושב לעשור ASCVD risk score ten-year (כמקובל כנמוך < 5% גבולי 5-7.4% וביניים- וגבוה ≥ 7.5% ).

להמשך קריאה באתר האיגוד לקרדיולוגיה

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני