חדשות

תוצאות טיפול מרחוק בחולים ששוחררו מאשפוז בשל אוטם חד של שריר הלב (JAMA Cardiol)

03/01/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology עולה כי שירותי טל-רפואה לטיפול מרחוק בחולים ששוחררו מאשפוז בשל אוטם לבבי חד הם אפשריים ובטוחים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות תוצאות טיפול מרחוק בחולים ששוחררו לאחר אשפוז בשל אוטם חד של שריר הלב. כעת הם ביקשו לבחון את הבטיחות והיעילות של טיפול אינטנסיבי מרחוק בחולים אלו ולהשוות את התוצאות אל מול טפול סטנדרטי בידי קרדיולוג.

 

המחקר כלל חולים שאובחנו עם אוטם לבבי חד ועברו רה-וסקולריזציה מוקדמת. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת התערבות, אשר כללה שירותי טל-רפואה לאחר שחרור החולים מאשפוז, או לטיפול סטנדרטי בידי קרדיולוג. הטיפול מרחוק כלל שישה חודשי ייעוצים מרחוק להתאמת טיפולים בחסמי ביתא ומעכבי ACE/ARB ע"י צוות סיעודי, בעוד שחולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי טופלו פנים-מול-פנים על-ידי הקרדיולוג.

 

תוצא הבטיחות העיקרי כלל משלב של תת לחץ דם, ברדיקרדיה, היפרקלמיה, או נזק כלייתי חד שדרשו אשפוז לבית חולים. להערכת היעילות של טיפול מרחוק להתאמת מינון הטיפול התרופתי, בהשוואה לטיפול הסטנדרטי, מדדי עצימות מינון הטיפול נקבעו על-בסיס המרת המינונים המקבילים של חסמי ביתא ומעכבי ACE/ARB שונים לסולם בין 0-5. תוצא היעילות העיקרי היה נפח חדר שמאל בסוף הסיסטולה לאחר שישה חודשים.

 

מדגם המחקר כלל 301 משתתפים, מהם 149 חולים היו בקבוצת ההתערבות ו-152 חולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

החוקרים מדווחים כי מדד עצימות הטיפול בחסמי ביתא עמד על 3.03 לעומת 2.91 בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי, בהתאמה (הבדל ממוצע מתוקן של 0.12, p=0.10). מדד עצימות הטיפול במעכבי ACE/ARB עמדו על 2.96 לעומת 2.77, בהתאמה (הבדל ממוצע מתוקן של 0.19, p=0.07).

 

נפח חדר שמאל בסוף הסיסטולה לאחר שישה חודשים עמד על 28.9 לעומת 29.7 מ"ל/מ2 (הבדל ממוצע מתוקן של 0.80- מ"ל/מ2, p=0.51).

 

ממצאי המחקר מעידים כי בקרב חולים בסיכון נמוך לאחר רה-וסקולריזציה בשל אוטם לבבי, טיפול מרחוק נמצא בטוח ואפשרי, ללא הבדלים במינוני הטיפול התרופתי או תהליכי רימודלינג של חדר שמאל. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת שירותי טל-רפואה מרחוק בחולים בסיכון גבוה.

 

JAMA Cardiol. Published online December 30, 2020

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני