חדשות

המלצות חדשות תומכות בהתחלת בדיקות סקר לסרטן מעי גס מגיל 45 (Am J Gastroenterol)

08/03/2021

 

לפי המלצות חדשות מטעם ה-American College of Gastroenterology, בדיקות סקר לסרטן מעי גס מומלצות כעת למטופלים בסיכון ממוצע החל מגיל 45 שנים, בניגוד להמלצות הקודמות שתמכו בהתחלת ביצוע בדיקות הסקר מגיל 50 שנים.

 

ההנחיות החדשות מטעם ה-ACG עולות בקנה אחד עם המלצות ה-American Cancer Society, אשר כבר בשנת 2018 הפחיתו את הגיל להתחלת בדיקות הסקר ל-45 שנים באלו בסיכון ממוצע. עם זאת, מספר ארגונים אחרים, כולל ה-USPSTF, Multi-Specialty Task Force וה-American College of Physicians, עדיין ממליצים על התחלת בדיקות סקר לממאירות מגיל 50 שנים.

 

מומחי ה-ACG מבהירים כי השינוי בהמלצה התקבל לאור דיווחים על עליה בהיארעות סרטן מעי גס ורקטום במבוגרים מתחת לגיל 50 שנים. ההנחיות החדשות מדגישות את חשיבות התחלת בדיקות סקר לממאירות במטופלים בסיכון ממוצע בגילאי 50-75 שנים.

 

עם זאת, כעת ההנחיות מציעות כי ההחלטה להמשיך בדיקות סקר לאחר גיל 75 שנים צריכה להתקבל באופן פרטני. המומחים מציינים כי התועלת של בדיקות הסקר מוגבלת לאלו בהם תוחלת החיים אינה צפויה לעלות על 7-10 שנים. בקרב אלו עם סיפור משפחתי של סרטן מעי גס ורקטום, ההנחיות ממליצות להתחיל בבדיקות הסקר בגיל 40 שנים באלו עם 1-2 קרובי משפחה מדרגה ראשונה עם סרטן מעי גס ורקטום או פוליפים מתקדמים.

 

עוד מומלץ על בדיקת קולונוסקופיה על-פני כל אפשרות סקר אחרות במידה וקרוב המשפחה מדרגה ראשונה אובחן לפני גיל 60 שנים, או בנוכחות שני קרובי משפחה מדרגה ראשונה בכל גיל אובחנו עם סרטן מעי גס ורקטום או פוליפים מתקדמים במעי הגס. במקרים אלו, יש לחזור על בדיקות הסקר כל חמש שנים.

 

באשר לבדיקות הסקר של מטופלים בסיכון ממוצע, ההמלצה היא לבדיקת קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה. במידה ובוחרים בקולונוסקופיה, יש לחזור על הבדיקה כל עשר שנים. בדיקת דם סמוי בצואה תבוצע כל שנה.

 

בקרב אלו שאינם יכולים או אינם מסכימים לבדיקות הסקר הללו, ההמלצה היא להשלים סיגמואידוסקופיה גמישה, בדיקת דנ"א בצואה, בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית, או קפסולה למעי הגס.

 

Am J Gastroenterol. 2021;116:458-479

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני