חדשות

פרוגנוזה נמוכה במיוחד למטופלים עם אוטם שריר הלב בשילוב עם מחלת וירוס הקורונה (JACC)

24/04/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

ממצאים ראשוניים ממרשם ה-NACMI שפורסמו ב- Journal of the College of Cardiology מראים כי חולי COVID-19 עם אוטם שריר הלב עם עלייה של מקטע ה-ST (STEMI) הם קבוצה של חולים בסיכון גבוה עם מאפיינים דמוגרפיים וקליניים ייחודיים, וכתוצאה מכך סיכון מוגבר לתמותה.

המחקר כלל 1,185 מטופלים עם STEMI, מתוכם 230 היו חיוביים ל-COVID-19, 495 עם חשד ל-COVID-19 שלבסוף נתגלו כשליליים וכ-460 חולים לבקרה, מותאמים לגיל ולמין, שטופלו לפני פרוץ המגיפה.

התוצא העיקרי במחקר שנבדק כלל את אחד מהבאים - מוות בבית החולים, שבץ מוחי, MI חוזר או רוסקולריזציה בלתי מתוכננת חוזרת. תוצא זה נצפה בקרב 36% מהחולים החיוביים ל-COVID-19, בהשוואה ל-13% מהחולים השליליים ל-COVID-19 ול-5% מהחולים בקבוצת הביקורת (P < .001 בהשוואה לקבוצת הביקורת). שיעור התמותה בבית החולים בקרב קבוצת החולים החיוביים ל-COVID-19 היה 33%, לעומת 11% בקרב קבוצת החולים השליליים ל-COVID-19 ול-4% בקבוצת הביקורת.

ממצאים ראשוניים אלו מראים כי השילוב של STEMI ו-COVID-19 "מקנה פרוגנוזה גרועה במיוחד, כאשר 1 מכל 3 מטופלים נכנע למחלה, שנשארת גרועה גם כשמסתכלים על תת-קבוצת המטופלים שעברו צנתור (תמותה של 28%)", לדברי החוקרים.

"מרשם ה-NACMI הוא המרשם הגדול ביותר של מטופלים עם COVID-19 ו-STEMI והתוצאות ממחישות בבירור את האתגרים והייחודיות של אוכלוסיית חולים זו. אוכלוסיית חולים זו ראויה לתשומת לב מיוחדת ודחופה", אמר הנשיא הנבחר של האגודה לאנגיוגרפיה קרדיווסקולרית והתערבויות (SCAI).

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני