חדשות

שתי ציפורים במכה אחת: בדיקת DXA עשוי לסייע בהערכת צפיפות העצם וגם הסיכון למחלות לב וכלי דם בנשים (Heart)

08/05/2021

 

תוצאות בדיקות סקר לאוסטיאופורוזיס בנשים עשויות לסייע בהערכת הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Heart.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם הערכה של צפיפות העצם עשויה לספק מידע משמעותי לחיזוי הסיכון מחלה קרדיווסקולארית טרשתית בנשים. מדגם המחקר כלל 12,681 נשים בגילאי 50-80 שנים (גיל ממוצע, 63.0 שנים) אשר השלימו בדיקת DXA (Dual-energy X-ray Absorptiometry).

 

החוקרים בחנו את יחס הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים טרשתיים, כולל תמותה קרדיווסקולארית, אוטם לבבי או אירוע מוחי איסכמי לא-פטאליים) בהתאם למדדי BMD או אבחנה קלינית של אוסטיאופניה או אוסטיאופורוזיס, תוך תקנון לגורמי סיכון קליניים, כולל גיל, מדד מסת גוף, יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, היפרליפידמיה, עישון פעיל ושבר קודם.  עוד בחנו החוקרים אם הוספת BMD או אבחנה קלינית של אוסטיאופניה או אוסטיאופורוזיס לגורמי סיכון קליניים הובילה לשיפור ניבוי אירועים קרדיווסקולאריים טרשתיים.

 

מהנתונים עולה כי 468 נשים (3.7%) פיתחו אירוע קרדיווסקולארי טרשתי במהלך חציון של מעל 9 שנים. מדדי צפיפות עצם נמוכים יותר בעמ"ש מותני, צוואר ירך וכלל ירך נקשרו בקשר בלתי-תלוי עם סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים טרשתיים (כל ירידה של סטיית תקן אחת בצפיפות העצם לוותה בעליה של 16%, 29% ו-38%, בהתאמה, בסיכון לאירוע קרדיווסקולארי טרשתי).

 

אבחנה קלינית של אוסטיאופורוזיס גם נקשרה בקשר בלתי-תלוי עם סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים טרשתיים (יחס סיכון מתוקן של 1.79, p<0.001).

 

תוספת מדדי צפיפות עצם או אבחנה קלינית של אוסטיאופורוזיס או אוסטיאופניה לגורמי סיכון קליניים הובילה לשיפור משמעותי ביכולת חיזוי אירועים קרדיווסקולאריים טרשתיים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הערכת צפיפות העצם מספקת כלי פרוגנוסטי חשוב להערכת הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית בנשים ולכן עשויה לסייע בשיפור ריבוד הסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית בנשים.

 

Heart Published Online First: 07 May 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני