חדשות

התועלת של רה-וסקולריזציה כלילית אלקטיבית בחולים עם מחלה כלילית יציבה (European Heart Journal)

21/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם מחלה כלילית יציבה, רה-וסקולריזציה כלילית אלקטיבית עם טיפול תרופתי הובילה להפחתת תמותה לבבית, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיימת מחלוקת בכל הנוגע לתועלת של רה-וסקולריזציה כלילית אלקטיבית עם טיפול תרופתי, לעומת טיפול תרופתי בלבד, בחולים יציבים עם מחלת עורקים כלילית. כעת הם השלימו סקירה של כל המחקרים להשוואת שתי הגישות באוכלוסיה זו.

 

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE, Google Scholar ומאגרי נתונים אחרים, לזיהוי מחקרים אקראיים להשוואת רה-וסקולריזציה אל מול טיפול תרופתי בלבד בחולים יציבים קלינית עם מחלת עורקים כלילית. התוצא העיקרי היה תמותה לבבית.

 

הסקירה כללה 25 מחקרים עם 19,806 חולים, מהם 10,023 חולקו לרה-וסקולריזציה עם טיפול תרופתי ו-9,783 חולים חולקו לטיפול תרופתי בלבד. בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד, רה-וסקולריזציה לוותה בסיכון נמוך יותר לתמותה לבבית (סיכון יחסי של 0.79, p<0.01) ואוטם לבבי ספונטאני (סיכון יחסי של 0.74, p<0.01).

 

ממטה-רגרסיה עלה כי הירידה בסיכון לתמותה לבבית לאחר רה-וסקולריזציה, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד, היה קשור בקשר ליניארי עם משך המעקב (ירידה של 19% בסיכון היחסי עם כל ארבע שנות מעקב, p=0.008). עוד תועד קשר עם ההבדל האבסולוטי בסיכון לאוטם לבבי ספונטאני (p=0.01) ובאחוז מחלה רב-כלית בתחילת הדרך (p=0.004).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בין גישות הטיפול בשיעורי התמותה מכל-סיבה, הסיכון לאוטם לבבי מכל סוג או בסיכון לאירוע מוחי.

 

החוקרים כותבים כי התועלת מבחינת ההישרדות הלבבית לאחר רה-וסקולריזציה השתפרה עם מעקב ארוך יותר ולוותה בשיעור נמוך יותר של אוטמים לבביים ספונטאניים.

 

European Heart Journal 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני