חדשות

טיפול ב-Vernakalant בטוח ויעיל להשבה מהירה של מקצב סינוס בפרפור פרוזדורים אקוטי(Cardiovasc Drugs Ther)

30/06/2021

מאת מערכת אי-מד

 

במאמר שפורסם בכתב העת Cardiovascular Drugs and Therapy מדווחים חוקרים ממספר מרכזים ברחבי אירופה על תוצאות מחקר SPECTRUM, מהן עולה כי Vernakalant הינו טיפול בטוח ויעיל להשבה מהירה של מקצב סינוס במטופלים עם פרפור פרוזדורים אקוטי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השבה מהירה של מקצב סינוס באמצעות היפוך תרופתי משמשת לעיתים קרובות במטופלים עם פרפור פרוזדורים  אקוטי ותסמיני . מטרת המחקר הבינלאומי רחב ההיקפים , רב מרכזי ותצפיתי  הייתה לקבוע את הבטיחות והיעילות של מתן תוך-ורידי של Vernakalant להיפוך חזרה למקצב סינוס בעת פרפור פרוזדורים אקוטי ,בפרקטיקה היומיומית.

 

מדגם  המחקר כלל מטופלים עם פרפור פרוזדורים אקוטי סימפטומטי (<7 ימים) אשר קיבלו טיפול תוך-ורידי ב- Vernakalant ונשארו במעקב למשך 24 שעות לאחר העירוי האחרון או עד לשחרור מבית החולים, במטרה לקבוע את שיעור היארעות תופעות הלוואי החמורות ואת שיעורי היפוך מקצב הסינוס בתוך 90 דקות מתחילת העירוי

 

החוקרים בחנו את נתוני המחקר אשר כללו 1,778 מטופלים שייצגו 2009 אירועים של טיפול. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 62.3 שנים וחציון משך הפרעת הקצב טרם הטיפול עמד על 11.1 שעות.

 

במהלך המחקר תועדו 28 תופעות לוואי ב-26 מטופלים אשר הוגדרו כחמורות מתוך תופעות אלו, 19 תופעות לוואי הינן מוכרות והוגדרו מראש: הפסקת פעילות סינוס (Sinus Arrest, 4 מטופלים, 0.2%), ברדיקרדיה משמעותית (11 מטופלים, 0.5%), תת לחץ דם משמעותי (2 מטופלים, 0.1%) ורפרוף פרוזדורים עם הולכה 1:1 (2 מטופלים, 0.1%). לא תועדו מקרים של הפרעת קצב חדרית ממושכת ולא תוארו מקרי תמותה במהלך המחקר.

 

מבין 26 מטופלים שפיתחו תופעות לוואי חמורות, ב-25 חולים תועדה החלמה מלאה ורק במטופל אחד נותרו השלכות כתוצאה מהטיפול.

 

שיעורי ההיפוך למקצב סינוס עמדו על 70.2% בזמן חציוני  של 12 דקות.

 

מסקנות מחקר זה מאשרות את פרופיל הבטיחות הטוב ואת היעילות הגבוהה של  Vernakalant בביצוע היפוך מהיר של פרפור פרוזדורים  אקוטי בפרקטיקה היומיומית בבית החולים. יתרה מזאת, שיעור תופעות הלוואי החמורות  היה נמוך מאלו שנצפו  במחקרים קודמים- עדות לבחירה מתאימה ונכונה של מטופלים במציאות הקלינית.  

 

Cardiovasc Drugs Ther. 2021 Apr;35(2):283-292

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני