חדשות

תת תזונה מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים בחולים עם מחלת מעי דלקתית (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACG)

10/01/2022

 

השימוש בכלי סקר ארצי להערכת המצב התזונתי עשוי לסייע בזיהוי חולים עם מחלת מעי דלקתית בסיכון גבוה לתת-תזונה וסיבוכים אחרים, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterolgoy.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם מחלת מעי דלקתית מהווים אוכלוסיה בסיכון גבוה לתת-תזונה. עם זאת, אין המלצה לבדיקות סקר שגרתיות באוכלוסייה זו, בפרט בחולים אמבולטוריים.

 

במחקר הרב-מרכזי, פרוספקטיבי, התבססו החוקרים על מדד MUST (Malnutrition Universal Screening Tool) במטרה להעריך את המצב התזונתי של החולים ואת הקשר עם סיבוכים על-רקע מחלת מעי דלקתית.

 

מדגם המחקר כלל 12,530 חולים עם קוליטיס כיבית או מחלת קרוהן ממאגר Kaiser Permanente Northern California, עם נתונים זמינים אודות לפחות שתי מדידות מדד מסת גוף במרווח של 3-6 חודשים לאחר אבחנת מחלת מעי דלקתית. התוצאים העיקריים כללו את היארעות תרומבואמבוליזם ורידי , אשפוזים על-רקע מחלת מעי דלקתית וניתוח על-רקע מחלת המעי בתוך שנה אחת.

 

על-פי מדד MUST, 86.5% מהחולים היו בסיכון נמוך לתת-תזונה, 9.1% היו בסיכון בינוני ו-4.4% היו בסיכון גבוה לתת-תזונה. לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים וגורמים קליניים, בקרב חולים בסיכון גבוה, בהשוואה לחולים בסיכון נמוך, תועד סיכון גבוה יותר לאירועי תרומבואמבוליזם ורידי (יחס סיכון מתוקן של 2.78; רווח בר-סמך 95% של 1.32-2.78), אשפוזים על-רקע מחלת מעי דלקתית (יחס סיכון מתוקן של 1.9, רווח בר-סמך 95% של 1.3-2.78) וניתוח על-רקע מחלת המעי (יחס סיכון מתוקן של 2.37, רווח בר-סמך 95% של 1.52-3.71) לאורך מעקב בן שנה אחת.

 

בדומה, בקרב אלו בסיכון בינוני, בהשוואה לאלו בסיכון נמוך, תועד סיכון גבוה יותר לתרומבואמבוליזם ורידי (יחס סיכון מתוקן של 1.84, רווח בר-סמך 95% של 0.97-3.49), אשפוזים על-רקע מחלת מעי דלקתית (יחס סיכון מתוקן של 1.8, רווח בר-סמך 955 של 1.34-2.42) וניתוח על-רקע מחלת המעי (יחס סיכון מתוקן של 2.28, רווח בר-סמך 95% של 1.6-3.26).

 

החוקרים מסבירים כי השימוש בכלי סקר תזונתי אשר התבסס על נתונים ברשומות הרפואיות הממוחשבות הראה כי המצב התזונתי קשור בקשר מובהק סטטיסטית עם הסיכון לאירועי תרומבואמבוליזם ורידי, ניתוח על-רקע מחלת המעי הדלקתית ואשפוזים בשל מחלת המעי. השימוש בכלי MUST עשוי לסייע בזיהוי חולים בסיכון לתת תזונה וסיבוכים על-רקע מחלת מעי דלקתית.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACG

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני