חדשות

האם דיאטה עשירה בחלבונים עלולה לפגוע בתפקוד הכלייתי של מטופלים עם תפקוד כלייתי תקין ? הצטרפו לדיון בפורום emedhealth club בנושא

13/12/2019

מאת מערכת אי-מד

בדיון שהתפתח בפורום התזונה שלנו ב-emedhealthclub בהנחיית ד"ר סיגל אילת אדר עלתה שאלה הנוגעת למחקר שהראה שדיאטה עתירת חלבונים קשורה לסיכון מוגבר לפגיעה בתפקוד כלייתי גם באנשים עם תפקוד כלייתי תקין .

להלן השאלה שעלתה בפורום:

מהמחקר החדש הזה עולה שצריכה גבוהה יחסית של חלבונים קשורה לסיכון גדול יותר לפגיעה בתפקוד כלייתי. עם זאת ראינו בשנים האחרונות לא מעט מחקרים שהראו שדיאטה דלת פחמימות (ועשירה יותר מן הסתם בחלבונים) קשורה למדדים ובריאות מטבוליים טובים יותר, כך שהמידע הזה יש לאמר קצת מבלבל … אני מבין שצריך להיות איזון ..אבל מהי כמות החלבונים פר ק”ג ליום שאפשר להמליץ שלא לעלות עליה באנשים עם תפקוד כלייתי תקין, ומהי הכמות עבור כאלה שכבר סובלים מפגיעה כלייתית כשרוצים לקחת בחשבון גם את התועלת וגם את הסיכון ? ושאלה נוספת – האם אמור להיות הבדל בהשפעה על התפקוד הכלייתי בין חלבון המגיע מן החי או מן הצומח ?

ד"ר אילת הפנתה את השאלה להגר מילר: דיאטנית נפרולוגיה שירותי בריאות כללית מחוז תל אביב-יפו. להלן תשובתה המקפת :

אין חדש תחת השמש. יש להבדיל בין נבדקים בריאים, לבין הנבדקים במחקר זה, שהיות והם לאחר אוטם לבבי הם כבר predisposed לפגיעה כלייתית, בדומה לחולי סוכרת ולסובלים מיתר לחץ דם. ולכן הגיוני שחולים עם “רגישות כלייתית” זאת יושפעו לרעה מתזונה עתירת חלבון. מדגישה שוב שבמחקר זה מדובר בנבדקים עם תפקוד כלייתי תקין אך לא מדובר בנבדקים בריאים.
מודה שלא קראתי לעומק את המחקר לעומק אבל ממה שכן ראיתי, יש בעייתיות. דיאטה עתירת חלבון ידועה כמעלה היפרפילטרציה. בין זה לבין התפתחות אי ספיקת כליות כרונית יש פער ומה שהם בדקו היה “סיכון להתדרדרות כלייתית מהירה”  Higher risk of rapid decline of kidney function  ולא בדקו בפועל התדרדרות כלייתית. והמחקר הזה “זורם” עם אקסרטפולציות מעט מרחיקות לכת.

בנוגע לשאלה הנוספת, לחלבון מן הצומח יש הרבה יתרונות כלייתיים כמו השפעה קטנה יותר על GFR, ספיגה משמעותית נמוכה יותר של זרחן (50% ספיגה של זרחן מהצומח לעומת 80% מהחי) בשל נוכחות פיטאט והשפעה פחותה על חומצה אורית אך סקירה מ2007 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002822307000272 שבחנה את הנושא מצאה כי לדיאטה עתירת חלבון צמחי השפעה זהה (שלילית) על התפקוד הכלייתי אצל מטופלים עם CKD בדומה להשפעתה של דיאטה עתירת חלבוןן מן החי.

אם יש לכם שאלה או הערה לגבי הדיון הזה - אתם מוזמנים להיכנס לפורום

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני