חדשות

גיל, מין ומדד מסת גוף עשויים להשפיע על תגובת הנוגדנים לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה (MedRxiv)

04/03/2021

 

היכולת לפתח תגובת נוגדנים בעקבות חיסונים כנגד נגיף הקורונה עשויה להיות מופחתת בקרב מטופלים שמנים ומבוגרים יותר, כמו גם בקרב גברים בהשוואה לנשים, כך עולה מנתונים חדשים מאיטליה, אשר טרם עברו סיקור עמיתים.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את טיטר הנוגדנים שבעה ימים לאחר מנת החיסון השניה כנגד נגיף הקורונה במדגם של 247 אנשי צוות רפואי. המטרה השנייה הייתה לבחון את השינויים בטיטר הנוגדנים בהתאם לגיל, מין ומדד מסת הגוף של המטופלים.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 248 אנשי צוות רפואי (158 נשים, 90 גברים), אשר השלימו בדיקות דם ודגימות מחלל האף והלוע בתחילת המחקר ושבעה ימים לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון.

 

מהנתונים עולה כי לאחר מנת החיסון השניה, 99.5% מהמשתתפים פיתחו תגובת נוגדנים. הריכוז הגיאומטרי הממוצע של הנוגדנים בקרב מחוסנים, לאחר מנת דחף (285.9 יחידות/מ"ל; רווח בר-סמך 95% של 249-5-327.7) היה גבוה יותר, בהשוואה לרמות שתועדו בסרום ממחלימים (39.4 יחידות/מ"ל, רווח בר-סמך 95% של 33.1-46.9; p<0.0001).

 

טיטר הנוגדנים היה גבוה יותר בקרב משתתפים צעירים יותר ובקרב נשים. החוקרים זיהו קורלציה משמעותית בין קטגוריות מדד מסת הגוף ובין טיטר הנוגדנים: תגובת הנוגדנים הייתה בולטת יותר בקרב אלו בעלי תת-משקל או משקל גוף תקין, בהשוואה למחוסנים עם עודף-משקל או השמנת-יתר (p<0.0001).

 

ממצאי המחקר מעידים כי בקרב נשים, רזים וצעירים, תתכן יכולת גבוהה יותר לפתח תגובת נוגדנים בתגובה לחיסונים כנגד קורונה, בהשוואה לרמות הנוגדנים בעקבות החיסון בגברים, בעלי עודף-משקל ומטופלים מבוגרים יותר. למרות שדרושים מחקרים נוספים בנושא, ממצאים אלו עשויים להיות בעלי חשיבות בפיתוח גישות חיסון כנגד נגיף הקורונה, בעיקר עבור אלו עם עודף-משקל.

 

medRxiv. Published February 26, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני