חדשות

זריקה תוך-מפרקית של Ropivacaine אינה מקלה על כאב או שימוש באופיואידים בחולים לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך (J Arthroplasty)

02/01/2022

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Arthroplasty עולה כי מתן Ropivacaine במינון 200 מ"ג בזריקה לתוך המפרק אינו מביא להקלה בכאב לאחר-ניתוח או בצריכת אופיואידים בחולים לאחר החלפה מלאה של מפרק הירך ובגברים דווח על מדדי כאב גבוהים יותר, בהשוואה לנשים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי במהלך ניתוח ראשוני להחלפה מלאה של מפרק הירך, חלק מהמנתחים כוללים זריקה לתוך המפרק של Ropivacaine להקלה על כאב לאחר-ניתוח. אין הסכמה ברורה באשר ליעילות מתן הזריקה לתוך המפרק ומטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה של מתן Ropivacaine במינון 200 מ"ג על מדדי כאב, צריכת אופיואידים ונידות, בחולים לאחר ניתוח ראשוני להחלפת מפרק הירך.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 571 חולים שעברו ניתוח ראשוני להחלפת מפרק הירך. התוצאים העיקריים של המחקר כללו מדדי כאב, מינוני אופיואידים, טווח ניידות שהושג לאחר הניתוח ומרווח זמן עד לניידות.

 

בקבוצת ההתערבות דוח על ממוצע מדדי כאב גבוהים יותר עם פעילות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (p=0.024). בקרב חולים שטופלו ב- Ropivacaine בזריקה לתוך המפרק נדרשו גם מינוני אופיואידים גבוהים יותר.

 

מסיווג התוצאות לפי שעה עלה כי החמרה משמעותית בכאב החלה לאחר 16 שעות ונותרה עד 28 שעות בחולים שקיבלו Ropivacaine בזריקה לתוך המפרק. מגמה זו עמדה בקורלציה עם עליה במינוני אופיואידים שתועדה לאחר 24 שעות עד 32 שעות.

 

דרגת הניידות, מרווח הזמן עד לניידות וטווח הניידות לא היו שונים באופן מובהק סטטיסטית בין מטופלים בזרוע ההתערבות ואלו בזרוע הביקורת.

 

עוד עולה מהנתונים כי זריקת Ropivacaine לתוך המפרק לוותה במדדי כאב גבוהים יותר ומינוני אופיואידים גבוהים יותר בגברים, בהשוואה לנשים.

 

ממצאי המחקר אינם תומכים בתועלת של Ropivacaine בזריקה לתוך המפרק להקלה על מדדי כאב לאחר-ניתוח החלפה מלאה של מפרק הירך. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את מקומו של הטיפול ב- Ropivacaine, עם דגש על תוצאות תפקודיות והבדלים מגדריים.

 

J Arthroplasty 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני