חדשות

הנחיות עדכניות בנושא ניתוח בריאטרי בחולים עם שחמת כבד (מתוך הנחיות ה-AGA)

11/02/2021

 

השמנה הינה גורם סיכון למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD) ומופיעה בשכיחות גבוהה בחולים עם שחמת כבד מכל סיבה. לפי הנחיות חדשות מטעם ה-American Gastroenterological Association, ירידה במשקל הינה יעד חשוב בחולים אלו, לאור סיכון מוגבר לסיבוכים דוגמת פקקת וריד פורטאלי, יתר לחץ דם פורטאלי, סרטן כבד או כשל כבדי.

 

בחולים עם שחמת כבד והשמנת-יתר, ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית מהווה ככל הנראה את הגישה הטובה ביותר לניתוח בריאטרי מאחר ומשמר גישה אנדוסקופית לדרכי המרה, מעודד ירידה הדרגתית במשקל ואינו גורם להפרעה בספיגה.

 

רופאים וחולים צריכים לבחור את המועד הטוב ביותר לניתוח בריאטרי בהתאם לשלב מחלת הכבד – בחולים עם מחלה לא-מפוצה, ניתוח יבוצע עם השתלת כבד או לאחר מכן. רופאים צריכים גם להעריך את ההתאמה להשתלת כבד לפני ניתוח בריאטרי, כך שחולים שאינם מתאימים להשתלה יבינו היטב את הנושא.

 

אחת הסקירה בנושא הציעה כי ניתוח בריאטרי הינו האמצעי הממושך והיעיל ביותר להשגת ירידה במשקל. עם זאת, מסקירה אחרת עלה סיכון ניתוחי מוגבר לניתוח בריאטרי בחולים עם שחמת כבד.הערכות אלו היו מורכבות  עוד יותר לאור מיעוט המחקרים האקראיים בנושא ולכן מומחים זיהו מאמרים שעברו סיקור עמיתים ופורסמו בין 2000 עד 2020 במטרה לקבוע את 10 ההמלצות הטובות ביותר לניתוח בריאטרי בחולים עם השמנה ושחמת כבד.

 

צוות המנתחים, המרדימים והצוות הרפואי צריכים להכיר היטב את אופן ההערכה והניתוח של חולים עם יתר לחץ דם פורטאלי ושחמת כבד, עם ניסיון בטיפול בחולים אלו לאחר-ניתוח. ההערכה הקדם-ניתוחית צריכה לכלול הערכת מצב שחמת כבד (מפוצה או לא-מפוצה), נוכחות וחומרת סרקופניה, מיימת ויתר לחץ דם פורטאלי ומועמדות להשתלת כבד. חשוב לבדוק סימנים ליתר לחץ דם פורטאלי משמעותי קלינית מאחר ואין להשתמש בציוד אנדוסקופי בחולים עם דליות וושט ו/או קיבה. לשם כך, גסטרוסקופיה ובדיקות הדמיה מומלצות, עד לנתונים טובים יותר בנוגע לאמצעי הערכה לא-פולשניים.

 

בחולים ללא יתר לחץ דם פורטאלי משמעותי קלינית, התערבות בריאטרית בגישה אנדוסקופית עשויה להיות מעט פחות יעילה להפחתת משקל, אך פרוצדורה זו מלווה גם בסיכון נמוך יותר לסיבוכים לאחר-ניתוח. עם זאת, אין מחקרים להשוואה ראש בראש ולקבוע את בטיחות ההתערבות בטווח הארוך.

 

המומחים מציינים כי ניתוח בריאטרי עשוי להגדיל את ההשפעות של אלכוהול ולהחמיר את הסיכון להתפתחות התמכרות לאלכוהול. לאור זאת, על רופאים לבחון בזהירות היסטוריה של שימוש באלכוהול ולהדריך את החולים אודות הסיכונים בצריכת אלכוהול לאחר ניתוח בריאטרי.

 

מתוך הנחיות ה-AGA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני