חדשות

רמות מגנזיום נמוכות בדם מלווה בסיכון מוגבר לדמנציה (Nutrients)

28/07/2021

מאת מערכת אי-מד

 

במאמר שפורסם בכתב העת  Nutrients  מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר עוקבה פרוספקטיבי חדש, מהן עולה כי רמות נמוכות של מגנזיום בדם בגיל העמידה מלוות בסיכון מוגבר להיארעות דמנציה, אם כי אינן משפיעות על קצב ההידרדרות הקוגניטיבית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי רמות גבוהות יותר של מגנזיום בדם מלוות בסיכון מופחת למספר מחלות, כולל סוכרת, אירוע מוחי ופרפור פרוזדורים, אך יש גם עדויות התומכות בהשפעה מגנה מפני הידרדרות קוגניטיבית.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 12,040 משתתפים ללא אבחנה ידועה של דמנציה, אשר לקחו חלק במחקר ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities), כאשר רמות מגנזיום בדם נבחנו בדגימות שנאספו בצום בין 1990-1992. הערכה קוגניטיבית הושלמה בשנים 2011-2013, 2016-2017 ו-2018-2019.

 

מניתוח הממצאים זוהו 2,519 מקרים של דמנציה לאורך חציון מעקב של 24.2 שנים. במשתתפים עם רמות מגנזיום בחמישון התחתון תועדה עליה של 24% בהיארעות דמנציה, בהשוואה לאלו בחמישון העליון של רמות מגנזיום בדם (יחס סיכון של 1.24, רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.44). החוקרים לא זיהו קשר בין רמות מגנזיום בדם ובין הידרדרות קוגניטיבית בכל תחום קוגניטיבי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי רמות נמוכות של מגנזיום בדם בגיל העמידה מלוות בסיכון מוגבר להיארעות דמנציה, אך לא תוארה השפעה על שיעורי הידרדרות קוגניטיבית.

 

במאמר מערכת שפורסם באותו כתב עת והתייחס לחשיבות מגנזיום בגיל המבוגר דווח כי מחקרים רבים בחנו את החשיבות של מגנזיום. מעבר למחקר המתואר לעיל, בו רמות מגנזיום נמוכות לוו בסיכון מוגבר לדמנציה בקרב מבוגרים שהיו במעקב לאורך קרוב ל-25 שנים, מחקרים אחרים בחנו את החשיבות של תוספת מגנזיום להעלאת רמות ויטמין D בנשים לאחר-מנופאוזה ולשיפור מספר סמנים קרדיווסקולאריים. הממצאים החדשים הללו עשויים לספק הסבר חלקי לחשיבות מגנזיום בשיפור תוצאות מחלות זיהומיות ובשיפור יתר לחץ דם, אחת המחלות הנפוצות בקשישים. יתרה מזאת, הערכה נכונה של משק מגנזיום, בפרט בקשישים, מהווה לעיתים קרובות אתגר. רמות מגנזיום בדם אינן משקפות נכונה את מאגרי המגנזיום בגוף, מאחר וישנה קורלציה גרועה עם מגנזיום תוך-תאי. הכותבים מדגישים כי מחקר קודם מצא כי כשני-שליש מהקשישים אינם צורכים כמות מספקת של מגנזיום.

 

הכותבים מקווים כי נתונים אלו יסייעו להבין טוב יותר את חשיבות מגנזיום בהזדקנות בריאה ובחלק מהמצבים הרפואיים בקשישים. הם מדגישים את חשיבות הצורך לעקוב אחר המצב התזונתי של מטופלים מבוגרים, נושא אשר לעיתים קרובות אינו זוכות להתייחסות מספקת ברפואה גריאטרית.

 

Nutrients 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני