חדשות

נייר עמדה מטעם ה-British Society of Gastroenterology בנושא פוליפים משוננים במעי גס ורקטום (Gut)

05/09/2017

 

פוליפים משוננים (Serrated) הינם נגעים קדם-ממאירים האחראי לכ-15-30% מהגידולים במעי גס ורקטום ועל-כן קיים צורך קליני בהנחיית אופן הטיפול בנגעים אלו; עם זאת, בסיס העדויות בנושא מוגבל מאוד. קבוצת מומחים מטעם ה-BSG (British Society of Gastroenterology) סקרה את העדויות הזמינות ופיתחה נייר עמדה המספק הנחיות קליניות עד לפרסום עדויות לניסוח הנחיות רשמיות.

 

נייר העמדה נגע לנושאים רבים, כולל עדויות לפיהן פוליפים משוננים הינם נגעים בעלי פוטנציאל טרום-ממאיר; זיהוי והסרת נגעים משוננים; שיטות מעקב לאחר אבחנת נגעים משוננים; נסיבות מיוחדות: תסמונת Serrated Polyposis Syndrome ונגעים משוננים בקוליטיס; הדרכה ושאלות מחקר.

 

המומחים מציעים כי עד פרסום עדויות נוספות בנושא יעילות מעקב, בחולים עם נגעים משוננים המלווים בסיכון מוגבר לגידול או סרטן מעי גס ורקטום בעתיד (נגעים של 10 מ"מ ומעלה או נגעים משוננים עם דיספלזיה, כולל אדנומה משוננת) יש להמליץ על בדיקת קולונוסקפיה לאחר שלוש שנים, כאשר המלצה זו זכתה לדירוג חלש עם איכות עדויות נמוכה ו-90% הסכמה בין המשתתפים.

 

עיקרי הנושאים:

·         חלק מהנגעים המשוננים הינם בעלי מאפיינים מולקולאריים, גנטיים ופתולוגיים המתאימים לנגעים טרום-ממאירים.

·         מומלצת בדיקת קולונוסקופיה כבדיקה הטובה ביותר לזיהוי נגעים משוננים, כאשר אמצעים אחרים הובילו לתוצאות פחות טובות (כולל בדיקת דם סמוי בצואה, קולונוסקופיה וירטואלית, סיגמואידוסקופיה גמישה וקולונוסקופיה באמצעות קפסולה).

·         המומחים מציעים הסרה אנדוסקופית של נגעים משוננים פרוקסימאליים, בפרט אלו בגודל 10 מ"מ ומעלה, ע"י רופאים מנוסים עם תוצאות טובות.

·         לאור הסיכון המוגבר לסרטן מעי גס ורקטום בחולים העונים על קריטריוני ארגון הבריאות העולמי להגדרת SPS (Serrated Polyposis Syndrome) מציעים הפניה למעקב קולונוסקופיה אחת לשנה-שנתיים.

·         בשלב זה, ההצעה הינה כי במקרה של פוליפ היפרפלסטי או נגעים משוננים קטנים מ-10 מ"מ ללא דיספלזיה, אין התוויה ברורה למעקב קולונוסקופיה, אלא אם הגודל, מיקום ומספר הנגעים עונה על הקריטריונים להגדרת SPS.

·         מציעים כי כל חולה עם SPS יופנה לגנטיקאי או מאגר פוליפוזיס, במידה והמשאבים המקומיים מתירים זאת.

·         יש לשקול ניתוח בחולים עם SPS ונגעים שאינם ניתנים להסרה אנדוסקופית בשל גודלם, מספרם או מיקומם.

 

 

Gut. 2017;66(7):1181-1196

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני