חדשות

רמות Copeptin עשויות לשמש כסמן לחיזוי הישנות פסיכוזה (מתוך כנס ה-SIRS)

12/05/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי ה-Schizophrenia International Research Society עולה כי Copeptin, חלבון קטן המופרש עם הורמון וזופרסין, הינו אחד הסמנים המוקדמים הראשונים לחיזוי הישנות פסיכוזה.

 

מהערכת רמות Copeptin בפלזמה בחולים עם סכיזופרניה עלה כי באלו עם רמות גבוהות של החלבון תועד סיכון גבוה פי שלוש להישנות פסיכוזה, בהשוואה לעמיתיהם עם רמות נמוכות יותר של החלבון.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שני שליש מהחולים עם סכיזופרניה חווים לפחות התלקחות אחת של אירוע פסיכוטית, אשר מצידה מעלה את הסיכון למהלך כרוני של המחלה. בנוסף, הישנות פסיכוטית מלווה בהידרדרות בתפקוד הכללי והקוגניטיבי ותגובה מופחתת לטיפול ולכן חשוב מאוד למנוע הישנות.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, חד-מרכזי, שכלל חולים עם אירוע פסיכוטי אקוטי שאובחנו עם הפרעה מהספקטרום של סכיזופרניה או הפרעה אפקטיבית.

 

מדגם המחקר כלל 69 חולים, מהם 30 עם הישנות פסיכוטית לאחר שנה אחת. הישנות הוגדרה כאשפוז חוזר עקב אירוע פסיכוטי אקוטי.

 

לא תועדו הבדלים במאפיינים הדמוגרפיים בין חולים עם ובלי הישנות פסיכוטית. לא תוארו הבדלים בפסיכו-פתולוגיה, כולל מדדי PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale), BDI (Beck Depression Inventory) ו-Global Assessment of Function.

 

לא תועדו הבדלים בין חולים עם ובלי הישנות פסיכוטית ברמות Copeptin או קורטיזול. ההבדל היחיד שזוהה באבחנה, כאשר בחולים עם הישנות פסיכוטית תועד סיכוי הרבה יותר גבוה להפרעות שימוש בסמים, בהשוואה לאלו ללא הישנות (43% לעומת 15%, בהתאמה, p=0.02).

 

עם זאת, החוקרים חישבו את השטח מתחת לעקומת ה-ROC לרמות Copeptin ומצאו הבדל משמעותי בשיעורי התלקחות באלו עם רמות Copeptin מעל 6 פיקומול/ליטר, בהשוואה לאלו עם רמות נמוכות יותר (יחס סיכון של 2.3, p=0.039).

 

כאשר החוקרים התמקדו רק בחולים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם, התוצאות היו אף בולטות יותר (יחס סיכון להישנות פסיכוטית בחולים עם רמות Copeptin גבוהות לעומת נמוכות יותר של 3.2, p=0.028).

 

החוקרים בחנו גם גורמים אפשריים אחרים העשויים לחזות הישנות פסיכוטית, כולל גיל, מין, משך מחלה, סיבת אשפוז, פסיכו-פתולוגיה, תרופות, מחלות רקע ורמות קורטיזול. עם זאת, אף אחד מהגורמים הללו לא נקשר עם הישנות פסיכוטית. הגורם היחיד שנקשר עם הישנות היה שימוש בסמים, בעיקר מריחואנה. עם זאת, הקשר עם Copeptin נותר משמעותי גם לאחר שמשתנה זה נלקח בחשבון.

 

ממצאי המחקר מעידים כי Copeptin עשוי להוות סמן מבטיח לחיזוי הישנות פסיכוזה בחולים עם הפרעות מהספקטרום של סכיזופרניה.

 

מתוך כנס ה-SIRS

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני