חדשות

תרופות אנטי-פסיכוטיות ארוכות-טווח הניתנות בהזרקה מפחיתות במחצית את שיעורי האובדנות (JAMA Netw Open)

23/05/2021

 

ממצאים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open מעידים כי טיפול בזריקות ארוכות-טווח של תכשירים אנטי-פסיכוטיים מפחית במחצית את הסיכון לתמותה עקב מעשה אובדני בקרב חולים עם אבחנה חדשה של סכיזופרניה.

 

החוקרים בחנו נתונים ממאגר Taiwan National Health Insurance Research Database וזיהו חולים עם אבחנה חדשה של סכיזופרניה אשר קיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי פומי בין 2002 עד 2017. במדגם זה, הם זיהו חולים שקיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי בזריקות ארוכות-טווח ככאלו שהחליפו לטיפול בזריקות וקיבלו זריקות אלו לפחות 4 פעמים בתוך שנה אחת. לחולים שנכללו בקבוצת הזריקות ארוכות הטווח התאימו החוקרים חולים שהמשיכו בטיפול אנטי-פסיכוטי פומי. מדגם המחקר כלל 2,614 משתתפים בכל קבוצה.

 

במהלך 16 שנות מעקב, בהשוואה לחולים שהמשיכו בטיפול אנטי-פסיכוטי פומי, באלו שהחליפו לטיפול בזריקות ארוכות-טווח תועדה ירידה של 34% בסיכון לתמותה מכל-סיבה (יחס סיכון מתוקן של 0.66), ירידה של 37% בסיכון לתמותה מגורם טבעי (יחס סיכון מתוקן של 0.63) וירידה של 28% בסיכון לניסיון אובדני (יחס שיעורי היארעות של 0.72).

 

הסיכון לתמותה עקב מעשה אובדני היה נמוך ב-47% בקרב חולים שהחליפו לטיפול בזריקות ארוכות-טווח במהלך השנתיים הראשונות להתחלת טיפול אנטי-פסיכוטי פומי (יחס סיכון מתוקן של 0.53), ממצאים התומכים בהחלפת הטיפול הפומי בזריקות ארוכות טווח בתוך שנתיים.

 

החוקרים כותבים כי יש מקום לחשוב על גישות אשר יפחיתו את הסיכון להישנות וסבורים כי ממצאי המחקר הנוכחי מדגישים את החשיבות של זריקות ארוכות-טווח להפחתת הסיכון לאובדנות באוכלוסיית חולים זו.

 

JAMA Netw Open. Published May 11, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני